Dünya Güncel

23 tonluk Çin roketi nereye düşecek?

Tiangong Uzay İstasyonu’nun üçüncü ve son parçasını başarıyla fırlatan Çin’in 23 tonluk kalıntısının Türkiye’ye düşebileceği iddiaları gündem oldu. Peki Çin roketi nereye düşecek? İşte detaylar..

23 tonluk Çin roketi nereye düşecek?

Pazartesi günü  yeni Tiangong Uzay İstasyonu’nun üçüncü ve son parçasını başarıyla fırlatan Çin’in roket gövdesi bu hafta sonu Dünya’ya  düşecek. 23 tonluk roket enkazının, açık okyanus veya ıssız araziye düşmesi beklenirken, sosyal medya platformlarında ise roketin Türkiye’ye düşme olasılığı gündem oldu.

Ancak Türkiye’ye düşme olasılığının çok düşük olduğu roketin, düşebilme ihtimallerinin yer aldığı bir haritayı Twitter hesabından paylaşan Aerospace Corporation verilerinin arasında Türkiye’nin de uzak da olsa bir ihtimal olarak değerlendirildiği görülüyor.

Bir kısmının atmosferde yanma ihtimali bulunan roket gövdesinin tamamen parçalanamayacak kadar büyük olduğu söylenirken,  İspanya, kontrolsüz bir şekilde dünyaya ilerleyen rokete karşı hava sahasını kapattı. Barselona, ​​Tarragona, Ibiza ve Reus’a giriş ve çıkışların durduruldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL