Genel Güncel

Binadan karot almak zararlı mı? Bina dayanıklılık testi ne kadar?

Bina dayanıklılık testi nasıl yapılır, bir riski var mı? Karot testi ücretli mi?  İşte detaylar…

Binadan karot almak zararlı mı? Bina dayanıklılık testi ne kadar?

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli dört depremin ardından özellikle eski binalarda yaşayanlar, binasının sağlam olup olmadığını merak etmeye başladı. Başta mega kent İstanbul olmak üzere yurt genelinde vatandaşlar depreme karşı bina dayanıklılık testi yaptırmak için arayışlara girdi.

Yapılarının depreme karşı riskli olduğunu düşünen veya depreme karşı dayanıklı olup olmadığını öğrenmek isteyenler, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca belirlenen kurum ve kuruluşlara başvurarak bu testi yaptırabiliyor.

FARKLI YERLERDEN KAROT ALINIYOR

Bakanlığın internet sitesinde, başvurulabilecek belediyeler, meslek odaları, kamu kurumları, üniversiteler ile özel kuruluşlar ve firmalar yer alırken, betondan numune alınarak yapılan tarama işlemi sonrası risk tespit raporu kısa sürede çıkabiliyor.

Binanın farklı yerlerinden karotların alındığı, farklı işlemlerin yapıldığı ve numunelerin laboratuvarlarda incelendiği detaylı tarama için daha uzun süreye ihtiyaç var. Riskli yapı tespitlerinin maliyetini kat malikleri ödüyor. Testi yaptırmak için bina sakinlerinden bir kişinin başvurması yeterli oluyor.

KAROT TESTİNİN RİSKİ VARMI? KAROT TESTİ NE KADAR?

Rastgele bir binanın uygun olmayan bir bölgesinden karot testi almak mevcut yapıyı bozmaya yol açabilir. Belirli bir plan ve kontrol dahilinde yapılması gereken bu test aksi halinde bina için risk oluşturabilir.

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ya da belediyeler karot testlerini ücretsiz olarak yapmaktadır. Özel şirketlere ya da Kaymakamlık Kurumu’na başvurularak karot testi yaptırılabilir.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL