Köşe Yazıları

Bir ülkenin elçiliğine girmek, o ülkenin topraklarına girmektir

Bir yıldan kısa bir süre sonra Azerbaycan büyükelçiliği ikinci kez saldırıya uğradı. İkinci saldırı da sözde İslam ülkesi olan komşu İran’da gerçekleşti. Yıllardır İran, Azerbaycan’a düşmanlığını gizli ya da açık..

Bir ülkenin elçiliğine girmek, o ülkenin topraklarına girmektir

Bir yıldan kısa bir süre sonra Azerbaycan büyükelçiliği ikinci kez saldırıya uğradı. İkinci saldırı da sözde İslam ülkesi olan komşu İran’da gerçekleşti. Yıllardır İran, Azerbaycan’a düşmanlığını gizli ya da açık olarak her zaman göstermiştir. Ancak bu kez son eylemiyle Azerbaycan devletine savaş ilan ettiğini açıkça göstermiştir.

İran, 1961 Viyana Sözleşmesi’ni açıkça ihlal etti. Çünkü bir ülkenin elçiliğine girmek, o ülkenin topraklarına girmektir. Hiç şüphe yok ki, önceden planlanmış bu terör eylemini bilerek ve planlı bir şekilde gerçekleştirdiler. Büyükelçiliğimize bir terörist girdiğinde kapıdaki İran polisi bile kıpırdamıyor. İçeri giren terörist de elçiliğimizin bir çalışanını öldürdü. İran’ın Azerbaycan ile yıllardır iyi bir ilişkisi yok. Ancak 44 gün süren Vatanseverlik Savaşı’ndaki şanlı zaferimizin ardından İran açıkça bize düşman oldu. Çünkü İran zaferimizi sindiremiyor. Rusya ve Avrupa Birliği ile hareket eden bir oyuncak olan komşu ülkemizin sözde “İran İslam Cumhuriyeti” Ermenistan ile olan savaşımızda İslam ile hiçbir ilişkisinin olmadığının açık bir göstergesidir. Azerbaycan Zengezur yolu meselesini gündeme getirince İran, Gafan’da konsolosluk açtı. Ora da aş evine benziyor “Muhtemelen orada Hamaney’in yasını tutacaklar” çünkü İran, Ermenistan’ı Ermenistan’dan daha çok önemsiyor. Bugün sosyal medyada gezinirken bir yazı gördüm – “İran sünnetli bir Ermenistan’dır”, gerçekten öyle. İran ya da Ermenistan, aralarında hiçbir fark yok. İkisi de silahsız insanlara saldırıyor, ikisi de terörist ve en önemlisi ikisi de Azerbaycan düşmanı.

Ancak İran’ın bu terör saldırısı onlara pahalıya mal olacak. Azerbaycan artık 30 yıl önceki Azerbaycan değil, daha güçlü bir Azerbaycan ile karşı karşıya. İran da bunun farkında olduğu için böyle kirli yollara başvuruyor. Kardeşleri Ermeni olduğu için öne çıkıp erkek gibi savaşmıyorlar ve onlar gibi küstahlık gösteriyorlar. Azerbaycan bu terör eyleminin ardından İran büyükelçimizi geri çağırmalı ve İran büyükelçisini ülkesine geri göndermelidir. İran’la siyasi ve ticari ilişkilerimizi keserek, bu ülkeyle tüm bağlarımızı koparmalıyız. İran artık Müslüman bir ülke olarak değil, terör ülkesi olarak biliniyor. Güneydeki soydaşlarımıza yapılan eziyetler ve haksızlıklar, İran’ın Azerbaycan’ın birlik ve bütünlüğünü açıkça istemediği anlamına gelmektedir. Ve en önemlisi Azerbaycan’daki İran yanlıları derhal cezalandırılmalıdır. Çünkü İran sevdalılarını cezalandırmasak ileride daha büyük karışıklıkların önünü açabilir. Molla rejiminin Azerbaycan’daki tüm casusları cezalandırılmalı ve hain olarak etiketlenmeli! İran elinden geldiğince böyle şeyler yaparsa Azerbaycan’ı ne bölebilir ne de tahtından indirebilir. Aksine Azerbaycan daha birlik olacak, daha güçlü olacak!

Eltac Zülfüqaroğlu yazır: Türkiyə Azərbaycan qardaşlığı – Boyukmillet.com

Eltac Zülfükaroğlu

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL