Güncel Yurt

Kuşkayası Dağı’nda “Yanardağ Laharı” Oluştu!

Kahramanmaraş Göksun Kuşkayası Dağı’ndan aşağıya siyah sıvıya benzer bir maddenin aktığı görüldü.

İki büyük depremin meydana geldiği Kahramanmaraş’ta bu kez bir dağın zirvesinde görülen duman ve siyah sıvı madde tedirginliğe yol açtı.  Köyde bulunan bir vatandaş ise o anları kaydetti. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde uzmanlardan duruma açıklık getirmesini istedi.

Bölge halkını tedirgin eden görüntülere İTÜ Öğretim Üyesi, Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan’dan açıklama geldi. Ercan, sosyal medya hesabından şu değerlendirmede bulundu:

“M7,9’luk depremde çıkan güre (enerji) 1 megaton (1 milyon ton) TNT’ye eşdeğer (500 atom bombası) olması nedeniyle 41 km derinde taşbulamacını (mağmayı) devindirip Kahramanmaraş’ta oluşturduğu kırıktan 2000 C’de kızgın, akışkan karatas (bazalt) püskürterek yanardağ oluşturmuştur.

Kahramanmaraş Göksun Kuşkayası dağında depremle oluşan derin yarıntıdan çıkan bılkı(lav), kül, su buharı, dağdaki karı eritip, çamurların birlikte kızgın bir akışkan olarak dağın eteğine 40-60 km/saat hızla akmıştır. Yerleşim olsaydı ölümcül olurdu. Buna ‘yanardağ laharı’ denir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL