Güncel Yurt

Nisa Suresi 24. Ayet Nedir? “Cariyeye Nikah Kıyılır Mı?”

Fatih Ahlak ve Maneviyat Derneği’nin yayımladığı videoda ‘Cariye ile nikah kıyılır mı?’ sorusuna verilen cevap sosyal medyada gündem oldu. Peki Nisa Suresi 24. ayette neden bahsediliyor? İşte detaylar…

Fatih Ahlak ve Maneviyat Derneği’nin yayımladığı videoda ‘Cariye ile nikah kıyılır mı?’ sorusuna verilen cevap sosyal medyada gündem oldu. Fatih Ahlak ve Maneviyat Derneği’nin yayımladığı videoda “Cariye ile nikah kıyılır mı?” sorusuna “Kendi cariyenle nikah kıyamazsın, nikahsız beraber olabilirsin zaten’ diyerek cevap veren bir hoca  sosyal medyada tartışmalara neden oldu.

Tartışmaya neden olan videoda soruya cevap veren hoca şöyle konuştu:

“Başkasının cariyesini sevdiysen o kişiden rica edersin, sana verirse ya satın alırsın veya nikahlarsın ama başkasının cariyesidir nikahlarsan o şekilde olur, yoksa başka türlü olmaz, kendi cariyen olduğu zaman nikahsız beraber olabiliyorsun.”

NİSA SURESİ 24. AYET NEDİR?

Tartışmaya konu olan cariyelikle ilgili Kur’an-ı Kerim’in Nisa Suresi’nin 24. ayetinde ise şöyle bahsedilmektedir:

Velmuhsanâtu mine-nnisâ-i illâ mâ meleket eymânukum(s) kitâba(A)llâhi ‘aleykum(c) ve uhille lekum mâ verâe żâlikum en tebteġû bi-emvâlikum muhsinîne ġayra musâfihîn(e)(c) femâ-stemta’tum bihi minhunne feâtûhunne ucûrahunne ferîda(ten)(c) velâ cunâha ‘aleykum fîmâ terâdaytum bihi min ba’di-lferîda(ti)(c) inna(A)llâhe kâne ‘alîmen hakîmâ(n)

“Elinizin altında bulunan câriyeler müstesna, evli kadınlar da size haram kılındı; Allah’ın size emri budur. Bunlardan başkasını, iffetli yaşamak ve zina etmemek kaydıyla, mallarınızla (mehir vecibesini göz ardı etmeden) istemeniz size helâl kılındı.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL