Dünya Güncel

14 yaşında üniversiteyi bitirip, SpaceX’in çalışanı oldu

14 yaşında Santa Clara Üniversitesi’nden mezun olan Kairan Quazi, SpaceX’in en yeni çalışanı olarak kadroda yer aldı.

14 yaşında üniversiteyi bitirip, SpaceX’in çalışanı oldu

Eğitim ve öğretim tarihin en genç mezun olan Kairan Quazi, Temmuz ayında SpaceX’in uydu internet bölümü Starlink’te göreve başlayacak. Quazi’nin hikayesi, California medya kuruluşlarının 17 Haziran’da Santa Clara Üniversitesi’nden mezun olmaya hazırlandığını bildirmesinin ardından tüm ülkelerde gündem oldu.. Körfez Bölgesi yerlisi olan Quazi, okulun 172 yıllık tarihindeki en genç mezun olmakla kalmadı, aynı zamanda çocukluklarında üniversiteden mezun olmuş kişilerin kısa listesine de katılmaya hak kazandı.

San Francisco televizyon kanalı KGO’nun anlattığına göre, Quazi’nin ailesi, onun gelişmiş zekasını ilk olarak, henüz iki yaşındayken tam cümlelerle konuşmaya başladığında keşfettiğine dikkat çekti.  Quazi’ye üçüncü sınıfta yapılan testlere göre, zekası, genel nüfusun yüzde 99,9’undan daha yüksek olduğunun belirlenmesi ile 11 yaşında üniversiteye başladı.

Quazi, okul çalışmalarının kendisine yeterli gelmediğini hissettiğine dikkat çekilen haberde,  öğretmenlerinin de yönlendirmesiyle Las Positas devlet kolejine kaydoldu ve iki yıl sonra, 11 yaşındayken bilgisayar bilimi ve mühendisliği okumak için Santa Clara’ya transfer oldu.

Quazi, okul değiştirdiğinde, teknoloji şirketi Intel’in araştırma laboratuvarında üretken yapay zeka çalışmalarını içeren bir lisans stajı da kazandı. Quazi, Los Angeles Times’a “Öğrenmem gereken düzeyde öğrendiğimi hissettim” dedi.

SPACEX İLE İŞ GÖRÜŞMESİNE GİRDİ

Daha sonra, Elon Musk’ın uzay uçuşu firması SpaceX’in uydu internet bölümü olan Starlink ile bir iş görüşmesine girdi .

Times’a, kendisinden daha büyük bir şeyin parçası olmasına izin vereceği için bu pozisyonu istediğini söyledi.

Starlink Temmuz ayında Quazi’ye işe başlayabileceğini söyledi.

O ve annesi, mezun olduktan sonra Santa Clara’daki dairelerinden Redmond, Washington’da Starlink’teki işine daha yakın bir yere taşınmayı planlıyorlar.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL