Dünya Genel Güncel

2531 Yılında Herkesin Soyadı Aynı Olacak

Japonya’da evlilik yasasının değişmemesi durumunda yıllar sonra herkes aynı soyadını kullanacak ve insanların birbirlerine sayı ile hitap etme riski ortaya çıkarken,2531 yılında herkesin soyadı Sato olacak.

2531 Yılında Herkesin Soyadı Aynı Olacak

Ülkedeki evlilik yasasının değişmemesi durumunda yıllar sonra herkesin soyadının ‘Sato’ olması bekleniyor. Eşlerin farklı soyadları kullanmasına izin verilmemesi halinde, ülkedeki herkesin soyadının “Sato” olabileceği uyarısı gündeme oturdu. 1800’lerden kalma medeni kanunun değişmesi için düzenlenen kampanya kapsamında yapılan araştırmaya göre, bu konuda bir adım atılmazsa 2531’e kadar her Japon’un “Sato-San” ismini kullanmak dışında seçeneğe sahip olmayacağı öne sürüldü.

 

‘BİREYSEL HAKLARA ZARAR VERİR’

 

Kampanya kapsamında yapılan araştırmayı yöneten Tohoku Üniversitesi’nden ekonomi profesörü Hiroşi Yoşida, durum hakkında yaptığı açıklamada, “Herkesin soyadı Sato olursa birbirimize ismimizle ya da sayılarla hitap edebiliriz. Bunun iyi bir fikir olduğunu sanmıyorum” ifadelerini kullandı. Uzmanlar ise konuyla ilgili değerlendirmede, ülkenin “Satolar devletine” dönüşmesinin bireysel haklara zarar verebileceğini vurguladı.

 

Elbette Sato soyadında yanlış bir şey yok. Halen nüfusun %1,5’inden fazlası gururla bu soyadı taşıyor. Sato, Suzuki’nin biraz önünde, Japonya’nın en popüler soyadı konumunda. Ancak, Japonya’nın nüfusu göz önüne alındığında nispeten az sayıda soyadı var. İlk on popüler Japon soyadı, nüfusun %10’unu kapsıyor.

 

Hepimiz kocaman mutlu bir aileyiz

 

Yoshida, 2446 yılına kadar nüfusun yarısından fazlasının Sato soyadına sahip olacağını, 2531 yılına kadar ise herkesin bu soyadı taşıyacağını söylüyor.

 

Ancak panik yapmaya gerek yok, bu çalışma aslında Japonya’da evli çiftlerin aynı soyadı taşımasını zorunlu kılan Japonya Medeni Kanunu’nda değişiklik yapılmasını teşvik etmek için tasarlandı. Kanun değişirse herkesin aynı soyadını taşıma zorunluluğu da kalmıyor. Yine de simülasyon doğruysa, 2531 yılında tüm Japonya, soyadları farklı olsa da, bugün soyadı Sato olan dedelerin torunlarından ve onlarla evlenen/onlardan doğan Japonlardan oluşan kocaman bir Sato ailesi olabilir.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL