Güncel İstanbul

6 yaşında evlendirildi iddiasında yeni gelişme: Duruşma öne çekildi!

6 yaşındaki kız çocuğunun istismarıyla ilgili tutuksuz sanıklar Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel hakkında H.K.G.’nin avukatı tutuklama talep edilmesinin ardından, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın talebi üzerine 30 Ocak 2023 tarihine çekildi.

6 yaşında evlendirildi iddiasında yeni gelişme: Duruşma öne çekildi!

6 yaşında bir kız çocuğunun imam nikahıyla evlendirip cinsel istismara maruz bırakıldığı iddiası ülkede infial yarattı.

Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G., 6 yaşında imam nikâhıyla evlendirildiğini ve cinsel istismara maruz kaldığını öne sürerek şikâyetçi olmuştu. İddialarla ilgili İstanbul Anadolu Başsavcılığı’nın iddianamesi 30 Ekim’de tamamlandı. İddianamede şimdi 24 yaşında olan H.K.G.’nin anne ve babası tecavüze göz yummakla suçlandı. Kadir İstekli, tarikat lideri baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatma Gümüşel’in zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı suçunu işledikleri belirtildi. Haklarında en az 27’şer yıl hapis istendi.

Hazırlanan iddianamenin ardından duruşma tarihi 22 Mayıs 2023 olarak belirlenirken, tutuksuz sanıklar Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel hakkında H.K.G.’nin avukatı tutuklama talebinde bulundu.

BAKANLIK MÜDAHALE BULUNDU DURUŞMA ÖNE ÇEKİLDİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı duruşma gününün daha erkene çekilebilmesi için talepte bulunmasının ardından, Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi talebi uygun buldu.

Hürriyet’e göre, Kadir İstekli, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel’in hakim karşısına çıkacağı ilk duruşma, 22 Mayıs 2023’ten, 30 Ocak 2023’e alındı.

Öte yandan mahkeme, H.K.G.’nin avukatının yaptığı tutuklama ve gizlilik kararıyla ilgili talebi duruşma günü değerlendirmeye karar verdi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL