Güncel İstanbul

Bakan Kirişçi’den ekmeğin fiyatları artacak iddialarına cevap!

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, İstanbul’da ekmeğin 5 liradan 7.5 liraya yükseleceği iddialarına cevap verdi.

Bakan Kirişçi’den ekmeğin fiyatları artacak iddialarına cevap!

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.  son bir kaç gündür gündem olan ekmek fiyatlarının artacağı konusuna da değinen Bakan Kirişci, İstanbul’da ekmeğe zam geleceği iddialarıyla ilgili, unun maliyet içindeki payının yüzde 27 olduğunu belirterek, unu ton başına 2 bin 950 lira sübvanse ettiklerini söyledi.

Kirişçi açıklamasında şöyle dedi:

“Biz zaten biliyorsunuz 7 bin 450 liradan buğdayı üreticiden aldık. Şimdi onlara 4 bin 500 liradan veriyoruz. Yani 2 bin 950 lira biz ekmek yapan fırıncının kullanacağı unu TMO olarak sübvanse ediyoruz. 2 bin 950 lira ton başına. Dolayısıyla bizim üreticilere ödediğimiz paranın 2 bin 950 lira altında bir fiyatla bunu un sanayicisine verip, ‘sen de un yap, bundan bunu da fırınlara ver’ dediğimizde biz görevimizi bakanlık olarak yapmış oluyoruz.

Zaten şu anki maliyet içinde unun payı yüzde 27. Yüzde 27’nin dışında eğer bir fiyat artışı varsa o bizi ilgilendiren bir husus değil. Personel giderleri, elektrik, akaryakıt… Neticede ekmekler fırından çıkınca bir dağıtıcı marifetiyle bakkallara, satış noktalarına dağıtılıyor.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL