Genel Güncel Sultanbeyli

Basın Konseyi’nden Seyhan Avşar’a uyarı cezası!

Avukat Gülsün Doygun’un şikayeti üzerine Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Seyhan Avşar’ı13 Mayıs 2024 tarihinde uyarı cezası ile cezalandırdı.
Yazar: (KHA) (KHA) 15.06.2024
Basın Konseyi’nden Seyhan Avşar’a uyarı cezası!

Basın Konseyi’nden Seyhan Avşar’a uyarı cezası!

İstanbul’un Sultanbeyli ilçesinde, 13 yaşındaki A.A.’nın 15 kişi tarafından tecavüze uğradığı iddiasıyla devam eden davanın avukatlarından Av. Gülsün Doygun, Basın Konseyi Yüksek Kurulu’na Seyhan Avşar’a ilişkin şikayette bulundu. Gazeteci Seyhan Avşar, 13 Mayıs 2024 tarihinde uyarı cezası ile cezalandırıldı.

 

Basın Yüksek Kurulu tarafından yayımlanan karar şöyle:

 

 

DOSYA NO : 2024 – 24

KARAR TARİHİ : 29.05.2024

ŞİKÂYET EDEN :

1- Faruk AKMAN

2- Fatih AKMAN

VEKİLİ : Av. Gülsün DOYGUN

ŞİKAYET EDİLEN : Seyhan AVŞAR, Halk TV Muhabiri

YÜKSEK KURUL DEĞERLENDİRMESİ:

“Yeterli çoğunluğun bulunduğu anlaşılıp, Genel Sekreterin sunuşu dinlendikten sonra konu tartışmaya açıldı. Söz alan bir kısım Yüksek Kurul üyeleri, haberde 5 N bir K ilkelerine tam olarak uyulmadığını, olayın sanki yeni bir olay gibi yansıtıldığını, yeterli araştırma yapılmadan, İstinaf bozma kararının gerekçesi belirtilmeden haberin yazıldığını, ayrıca haberde masumiyet karinesine uyulmadığını dile getirdiler.

Tartışmalar sırasında, Şikayetli gazetecinin sözlü savunması sırasında, kişisel duygularını yaptığı habere yansıtmış olduğunun görüldüğü, haberde tarafsız ve objektif olma ilkelerine aykırı davranıldığı, gazetecinin kendisini mahkeme yerine koyarak yargılananları mahkum edecek şekilde haber yapmasının doğru olmadığı dile getirildi. Haber ile yorum arasındaki farkın

karıştırılmasının okuyucuda yanlış izlenim bırakacağı, gazetecilerin bu konuya dikkat etmesi ve kişisel görüş ve kanaatlerini habere yansıtmamaları gerektiğine vurgu yapıldı. Anayasa mahkemesinin bazı kararlarında ve Basın Kanununda yer alan, basın ve ifade özgürlüğünün sınırlarını gösteren kararlar da tartışmalar sırsında dile getirildi.

Bir kısım üyeler ise, duruşmaların aleni olması nedeniyle isimlerin açık yazılmasının mümkün olduğu, haberde olayın anlatıldığı ve meslek kurallarının çiğnenmediği yönünde görüş belirttiler. Tartışmalardan sonra oylama geçildi. Şikayet Edilen Seyhan AVŞAR’ın basın meslek ilkelerinden 9. Maddesini ihlal ettiğine OYÇOKLUĞUYLA (5/8) karar verildi.”

SONUÇ VE KARAR :

“Yapılan oylama sonucunda Yüksek Kurul; şikâyet edilen haberlerde, Basın Meslek İlkelerinden, Suçlu olduğu yargı kararıyla belirlenmedikçe hiç kimse “suçlu” ilan edilemez.” şeklindeki 9. maddenin Seyhan AVŞAR tarafından ihlal edildiğini OYÇOKLUĞU ile saptayarak, Şikayet edilen Seyhan AVŞAR’ın Basın Meslek İlkelerinden 9. Maddeyi ihlal etmiş olması nedeniyle “UYARILMASINA” OYÇOKLUĞU” (5/8) ile karar verdi.”

 

Basın Konseyi Yüksek Kurul; değerlendirmesinde; Haberde 5 N bir K ilkelerine tam olarak uyulmadığını, olayın sanki yeni bir olay gibi yansıtıldığını, yeterli araştırma yapılmadığını, haberde masumiyet karinesine uyulmadığını, kişisel duyguların habere yansıtılmış olduğunu, haberde tarafsız ve objektif olma ilkelerine aykırı davranıldığını, gazetecinin kendisini mahkeme yerine koyarak yargılananları mahkum edecek şekilde haber yapmasının doğru olmadığını, Haber ile yorum arasındaki farkın karıştırılmasının okuyucuda yanlış izlenim bırakacağı, gazetecilerin bu konuya dikkat etmesi ve kişisel görüş ve kanaatlerini habere yansıtmamaları gerektiği; tespitlerini yapmıştır.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL