Güncel İstanbul

Başkan Akgün: “2004’e kadar olan ne kadar bina varsa hepsini yıkıyoruz!”

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, “Kanunun verdiği yetkiye istinaden eski yönetmeliğe göre yapılmış ne kadar bina varsa hepsini yıkıyoruz.” dedi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden ardından gözler beklenen bir Büyük İstanbul depremine çevrildi. Bu nedenle il genelinde kentsel dönüşüm seferberliği başlatılırken, Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıkıcı etkisinden dolayı herkesin ders çıkarması gerektiğine dikkat çeken Başkan Akgün, “Büyükçekmece’de 2 bin 300 civarında yıkılması gereken bina kaldı. Vatandaşın keyfini beklemeyeceğiz. Kanunun verdiği yetkiye istinaden eski yönetmeliğe göre yapılmış; 1970’de, 80’de, 90’da yapılmış olan binaları, eski deprem yönetmeliğine göre yapılmış, 2004’e kadar olan ne kadar bina varsa hepsini yıkıyoruz.” dedi.

Büyükçekmece ilçe merkezinde 1975 yılı deprem yönetmeliğine göre projelendirilmiş olan, proje tekniği, yapım tekniği, kullanılan malzeme, işçilik ve verilen mühendislik hizmetleri açısından günün teknolojisine göre yetersiz kalan yapılar yıkılarak yenileniyor. Sürdürülecek çalışmalara değinen Başkan Akgün, şöyle konuştu:

“35 BİNDEN FAZLA KONUT YENİLENDİ”

“Korkunç bir depremle, korkunç bir felaketle Türkiye karşı karşıya ve bundan mutlaka çok büyük dersler çıkartılacaktır. Büyükçekmece’de 1999 Depremi’nden sonra belediye başkanlığım devam ettiği için planlar üzerinde hemen Afet İşleri Daire Başkanlığı ile Ankara ve buradaki teknik ve bilimsel çalışma yapacak arkadaşlarımızla masaya oturduk. Planlarımızı değiştirdik. Olması gerekeni yaptık. Ondan sonra da binaları yıkmaya başladık. Bugüne kadar 35 bin konutu yeniledik Büyükçekmece’de. Sıvılaşmanın olabileceği ve depremde yıkılması yüzde 100’e yakın binalardan 35 binden fazla konut yenilendi.

“2004’E KADAR OLAN NE KADAR BİNA VARSA HEPSİNİ YIKIYORUZ”

1999 Depremi bize çok şeyleri hatırlattı ve 2004 yönetmeliği çıkana kadar, 2004 yönetmeliğinden önce, 1999’dan 2000’den geriye giderek yapılmış binaların tamamını inceledik, incelemeye devam ediyoruz. Büyükçekmece’de 2 bin 300 civarında yıkılması gereken bina kaldı. Vatandaşın keyfini beklemeyeceğiz. Kanunun verdiği yetkiye istinaden eski yönetmeliğe göre yapılmış; 2004’e kadar olan ne kadar bina varsa hepsini yıkıyoruz. Vatandaş bize müracaat etsin. Biz karotlarını aldıralım, yıkalım meselesine asla girmeyeceğiz. Bu kalan 2 bin 400, 2 bin 300 civarındaki binanın karotlarını alacağız resen yıkacağız. Biz Büyükçekmece olarak yıkmaya devam ediyoruz. İnşallah 2 buçuk yıl içerisinde Büyükçekmece’de bütünüyle depremde 7,5 büyüklüğündeki, 8 büyüklüğündeki depremde yıkılacak bina kalmayacak.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL