Güncel İstanbul

Başkan Yener, “17 Ağustos’u Unutmayacağız, Unutturmayacağız!”

 Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD) Genel Başkanı Cesim Yener,  17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 24. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Başkan Yener, “17 Ağustos’u Unutmayacağız, Unutturmayacağız!”

UİGAD Genel Başkanı Cesim Yener,  17 Ağustos 1999 yılında gece 03:02’de meydana gelen ve 45 saniye sürerek ülkemizde yaşanan en büyük deprem felaketlerinden biri olan “Marmara Depremi” münasebetiyle bir mesaj yayımladı.  Başkan Yener mesajında, depremin yıl dönümünde derin hüznün ve acının bir kez daha yüreklerde yaşandığını belirterek, ölenlere Allah’tan rahmet diledi.

Yener mesajında  İstanbul’un halen daha beklenen “Büyük İstanbul Depremi’ne” hazırlıklı olmadığına değinerek, tam 24 yıl önce meydana gelen can ve mal kayıplarının katbekat daha fazlasının yaşanılabileceğini vurguladı. Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremi de anımsatan  Yener, şu ifadeleri kullandı:

“24. yıl önce yaşadığımız felakette 18 binin üzerinde vatandaşımızı kaybederken, o gecenin ve yitirdiklerimizin acısı hala yüreğimizde. Marmara Bölgesi’nde yaşadığımız o kara gecede, çoğu vatandaşımız sesini bile duyuramadı. Kimimiz ise uykusundan uyanamadı. Biz o gecede öğrendik ki deprem değil, tedbirsizlik öldürür. Bu yüzden her türlü afete karşı hazırlıklı olmalıyız.

Son olarak, Kahramanmaraş merkezli depremlerden de bir ders çıkarmamız gereken bu günlerde, sadece Marmara Depremi’nin yıl dönümünde yaşanan bu acı olayı hatırlamanın bir çözüm olmadığı gibi, güzel şehrimiz İstanbul için vatandaşlar ve kurumlar olarak el ele vererek yeni felaketlere yol açmamak amacıyla daha fazla çalışmalıyız.

Bu sözlerle birlikte UİGAD ailesi olarak yaşadığımız elim afetlerde yaşamını yitiren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyoruz. Rabbim ülkemizi ve milletimizi tüm musibetlere karşı korusun.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL