Ekonomi Güncel

Bedelli askerlik 150 bin lirayı geçecek!

HaberTürk yazarı Bülent Aydemir, bedelli askerlik ücretinin 150 bin liranın üzerine çıkabileceğine değindi.

Bedelli askerlik 150 bin lirayı geçecek!

Askerliğini bedelli olarak yapacakların merak ettiği konuların başında Bedelli askerlik ücreti geliyor. Şu an 80 bin TL olan bedelli askerlik ücretine zam yapılacağı yönünde iddiaları gündemde geniş yankı uyandırdı. Asgari ücretteki yüzde 55’lik artışın memur maaşlarına da yansıyacağı düşünüldüğünde 6 asteğmen maaşına endeksli bedelli askerlik ücretinin yeni yılda 150 bin TL’nin üstüne çıkacağı öne sürüldü.

HaberTürk yazarı Bülent Aydemir, asgari ücretin 8 bin 506 lira olarak açıklandığını hatırlatarak, “Bunun memur maaşlarına da uygulanacağını düşündüğümüzde; yaklaşık yüzde 55’lik artış; bedelli askerlik ücretini 150 bin TL’nin üzerine çıkarıyor. Halihazırda bu yılki bedelli askerlik ücreti 100 bin lira civarında. Yasa gereği bedelli askerlik ücreti altı asteğmen maaşına endekslenmiş durumda. Bir asteğmenin maaşının ortalama 17 bin 500 TL olduğu göz önüne alındığında bedelli ücreti yılbaşına kadar 105 bin lira uygulanacak…” dedi.

Aydemir, müracaat sayıları hakkında da, “Ekonomik sıkıntılar nedeniyle bedelli müracaatları bir hayli düşmüştü, ancak enflasyonun yüksekliği ve ücretin daha da artacağı beklentisi müracaatları artırdı. Şu anda birliklerin eğitim kapasitesi 120 ile 140 bin arasında ancak müracaatın bunun çok çok üstünde olması bekleniyor. Bu durumda iş, kuraya kalacak ve maalesef bazı vatandaşlar, bedelliden yararlanamayacak.” ifadesini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL