Güncel Yurt

Bir yandan Datça diğer yandan Çeşme yanıyor!

İzmir-Çeşme otoyolunun Uzunkuyu mevkii, makilik alanda çıkan yangın nedeniyle trafiğe kapatılırken, Muğla’nın Datça ilçesinde çıkan orman yangınına ise henüz kontrol altına alınamadı.

Bir yandan Datça diğer yandan Çeşme yanıyor!

Yangın, saat 13.30 sıralarında Çeşme Kutlu Aktaş Barajı yakınlarında bulunan makilik alanda çıktı. Yangına İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri; 3 uçak, 5 helikopterle havadan, çok sayıda arazöz ile karadan müdahale devam ediyor. Ancak rüzgarın etkisiyle Rüzgar Enerji Santralleri (RES)’ninde etrafını saran yangının İzmir-Çeşme otoyoluna kadar ilerlemesi nedeniyle trafiğe kapandı.

ALAÇATI YANGINI KONTROL ALTINDA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Alaçatı’daki yangınının kontrol altına alındığını duyurdu. Soyer, “Urla – Alaçatı arasında makilik alanda çıkan yangın, orman ve itfaiye ekiplerimizin müdahalesiyle kontrol altına alındı. Ekiplerin soğutma çalışmaları sürüyor. Bölgemizde şiddetli rüzgar yangın tehlikesini arttırıyor. Lütfen çok dikkatli olalım” açıklamasında bulundu.

DATÇA’DA YANGINA MÜDAHALE SÜRÜYOR!

Datça’ya bağlı Mesudiye Mahallesi, Kocadağ’da orman yangını çıktı. Alevlerin ilerlediği Döşeme mevkiinde bir ev yadı, o bölgedeki evler de tedbir amacıyla tahliye edildi.

Bölgede rüzgarın etkili olduğu belirtilirken Datça Orman İşletme Şefliği yangına müdahale ediyor.

YOLLAR KAPATILDI, PLAJLAR BOŞALTILDI

Yangın bölgesine çıkan yollar tedbir amaçlı kapatılırken sahil güvenlik ekipleri de sahile yaklaşarak plajı boşaltılması uyarısı yaptı. Marmaris-Datça karayolu da alınan önlemler nedeniyle trafiğe kapatıldı.

14 HELİKOPTER 7 UÇAK MÜDAHALE İÇİN BÖLGEDE

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki ise sosyal medya hesabından, Datça Mesudiye’de 12:21’de çıkan orman yangınına ilk müdahaleyi 12:35’de yaptık.
7 uçak, 14 helikopter, 75’i arazöz toplam 96 iş makinası, 400 personelimizle yangını söndürmek için var gücümüzle çalışıyoruz.” paylaşımında bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL