Burcu Günemre Örki ile röportaj

1.Bu aralar neler yapıyorsunuz? Yaz dönemi olduğu için turneler yoğunlukta .Bunun yanı sıra ,çello, flüt ve piyano, bazen obuadan oluşan trio ile etkinlilerde yer alıyoruz Yakında yayınlanacak olan,bas gitar ile..

Burcu Günemre Örki ile röportaj

1.Bu aralar neler yapıyorsunuz?

Yaz dönemi olduğu için turneler yoğunlukta .Bunun yanı sıra ,çello, flüt ve piyano, bazen obuadan oluşan trio ile etkinlilerde yer alıyoruz Yakında yayınlanacak olan,bas gitar ile eşlik ettiğim bir rock albümünün klip çekimleri ve stüdyo çalışmalarını gerçekleştiriyoruz.Ayrıca yaz döneminde hepimizin sabırsızlıkla beklediği müzik festivalleri için bir süredir stüdyo çalışmaları yaptığım hard rock grubu ile provalarımızı sürdürüyorum.

2.Özel bir soru.Özel hayatınızda biri var mı?

Evli ve bir çocuk annesiyim.

3.Çocukken bu konumda olacağınızı düşünüyor muydunuz?

Küçük yaştan beri müziğe yeteneğim ve ilgim vardı.Sanatçı bir ailede yetiştiğim için ailemin destegi ile ilgi alanım doğrultusunda eğitim aldım ve ilerde başarılı bir müzisyen olmayı daima kendime hedef edindim.Haliyle çocukken bu konumda olmak hayallerim arasındaydı.

4.Hayat serüveniniz nasıl başladı?

1983 yılında Mersin’de öğretmen bir annenin ve ressam bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldim.Daha anaokulundayken ailemin bana hediye ettiği küçük bir org sayesinde müzikle tanıştım ve ilk konserimi anaokulu öğretmenim ve sınıf arkadaşlarıma verdim.2.sınıfta ise Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin çocuk korosunun sınavını kazandım.İlkokulu bitirdikten sonra Mersin Devlet Konservatuvarı yaylı çalgılar bölümünde çello eğitimime başladım.Bugün diyebilirim ki doğru zamanda, doğru karar alıp ,doğru eğitimi almak hayatta büyük şans ve ben bu şansı yakaladığımı düşünüyorum.

5.Aileniz sizinle ilgili neler düşünüyor?Gurur duyuyorlar mı?

Elbette gurur duyuyorlar.Hem kök ailemin hem de eşim ve oğlumun sonsuz desteğini daima yanımda hissettim.Bunun verdiği güven inanılmaz.

6.Hangi şarkıları dinliyorsunuz?

Klasik müzik çocukluktan beri vazgeçilmezim ancak funk,Jazz,rock tarzında şarkılar da keşfedip dinliyorum. Müzik benim için dev bir okyanus.

7.Müzik dinlediğiniz mekanları özellikle seçiyor musunuz?

Kesinlikle seçiyorum.İyi müzik dinlemek benim için çok önemli.Güzel müzik dinlemek için uzun yollar katettiğimiz bile oluyor.

8.Sektörde” iyi ki var “ dediğiniz müzisyen ya da şarkıcı kim?

Müzik anlamında öylesine zengin bir coğrafyadayız ki yıllardır ülkemizin yetiştirdiği dünyaca ünlü pek çok ses ve enstruman sanatçısını dinleme fırsatı bulabiliyoruz.Son zamanlarda ise insanın her ruh haline hitap eden şarkılarıyla Birsen Tezer’i beğeniyorum.Enstrumanistlerden ise geçmişten günümüze pek çok isim var Yavuz Çetin’den Gürol Ağırbaşa pek çok isim var.

9.Mutlaka hergün dinlediğiniz şarkı hangisi?

Hergün dinlediğim belirli bir şarkı olmasa da güne müzikle başlayıp ,müzikle bitirmek benim olmazsa olmazım.

10.Eurovision’a tekrar katılacağımız söylendi .Siz Eurovision’a Türkiye’nin katılmasına nasıl bakıyorsunuz?

Millet olarak 1999’ da Sertab Erener’in Eurovision şarkı yarışmasında 1.olduğunda nasıl heyecanlandığımızı dün gibi hatırlıyorum.Zor bir dönemden geçiyoruz,pandemi ,deprem ve diğer felaketler…insanlarımızın Eurovision gibi heyecan ve mutluluklara daha önce hiç olmadığı kadar ihtiyacı var.Yarışmaya Türkiye’nın yeniden katılmaya başlamasını olumlu buluyor,ülkemizin kültürünün,müziğimizin tanıtımına katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum.

11.Eurovision şarkısı Türkçe mi yoksa İngilizce mi olurdu?

Müziğin evrenselliğine inananlardanım ingilizce ve türkçe şarkıyla da katıldık önemli olan bizi temsil edecek olan eserin ruhu.

12.En sevdiğiniz kadın şarkıcı kim?

Amerikalı şarkıcı Beth Hart’ ı dinlemeyi seviyorum.

13.En sevdiğiniz erkek şarkıcı kim?

Funk ve Acid jazz müziği yapan Jamiroquai grubunun vokali,İngiliz şarkıcı jay Kay’ i severek dinliyorum.

15.On yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?

Dünyaca bilinen eserleri çalan bir orkestrada mesleğimi icra ederken görüyorum.

16.Bugün bir markette sıra kavgasına denk geldim.Bu günden bir soru sorayım.Sizi en çok ne sinirlendirir?

Arkadaş çevremde beni sessiz ve sakin bilirler.Kolay kolay sinirlenmem ama haksızlığa maruz kaldığımda beni görmenizi istemem.

17.Off gününüzde neler yapıyorsunuz?

Yoğun iş temposundan dolayı ailemle pek vakit geçiremediğim zamanlar oluyor.Operada ki temsiller,özel konser , programlar ve bunların provaları neredeyse bütün vaktimi dolduruyor.Normalde boş günümde sessiz sakin dinlenmem gerekiyor olsa da eşim ve arkadaşlarımla müzik yapmayı tercih ediyoruz.Karavanımızla bazen bir göl kenarında bazen ormanda buluşup hem kamp hem müzik yapıyoruz.

18.En sevdiğiniz film hangisi?

Tim Burton’un en sevdiğim filmi olan , Edward Scissorhands (Makas Eller ) adlı filmini defalarca izledim.

19.En çok gençlerin özellikle bu dönem de geçim sorunları ve gelecek kaygıları var.Gençler için ne önerirsiniz?

Doğru olduğuna inandıkları yoldan vazgeçmemelerini öneririm. Günümüz şartları özellikle gençlerde gelecek kaygısını , bunun yanında geçim sorunlarını yanında getiriyor ancak başarılı oldukları branşta kendilerini eğitmeleri ,yetenekleri doğrultusunda ilerlemeleri ileri ki hayatlarında maddi manevi olarak mutlu olmalarını sağlayacaktır.

20.Hayatınız boyunca hangi işlerde çalıştınız?

Küçük yaşlardan beri pek çok yerde müzik yaptım ve hayatımı bu yolla kazandım.2010 yılında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretmenlik yaptıktan sonra ,2011 yılında Mersin Devlet Opera ve Balesi orkestrasında çellist olarak göreve başladım ve hala devam ediyorum. 2.enstruman olarak bas gitar çalıyorum ve güzel bir grubum var.Haftanın belli günleri biraraya gelip cover parçalar çalıyoruz.İnsanların beğendiğini düşünüyorum.

21.Dergimiz aynı zamanda moda dergisi.Modayı takip ediyor musunuz?Modaya ilginiz nedir?

Modayı takip ediyorum çoğu zaman sahne üstündeyiz güzel giyinmeyi önemsiyorum ve seviyorum.

22.Sanat hayatınız nasıl başladı?

Sanat hayatıma ilkokuldan sonra konservatuvarda çello eğitimiyle başladım. Öğrenim hayatım boyunca birçok solo ve oda müziği konserim oldu.Çeşitli orkestralarda çaldım.Bas gitarla,farklı tarzda gruplarla yerel ve ulusal festival konserlerinde yer aldım.

23.Bir albümünüz var mı?

Bas gitar ve çello ile eşlik ettiğim albümler var.Sanatçı dostlarımın stüdyo çalışmalarında ve albüm kayıtlarında onları yalnız bırakmamaya çalışıyorum.

24.Ülkemizde sanatın ne olduğu bilinmediği gibi sanatçının da ne olduğu bilinmiyor.Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Ülkemizde sanat eğitim kurumları ve konservatuvarlar aracılığıyla sanatçılar yetiştiriliyor.Sanatçı olarak bizlere düşen görev ise sanatımızı doğru icra etmenin yanında sergilenen eseri ,halkın en doğru ve açık bir şekilde algılayabileceği biçimde sunmak.Böylelikle,sergilenen sanatın ne olduğu ve sanatçının ne anlatmak istediği konusunda akıllarda bir ışık yakmış oluyorsunuz.Mersin Devlet Opera ve Balesi olarak yıllardır okullarda sergilediğimiz eğitim etkinlikleri bu anlamda bence büyük bir proje.Daha okul sıralarındayken ,belki hayatlarında hiç karşılaşamayacakları enstrumanları ve klasik müzik eseleri ile tanışma fırsatı elde eden çocuklar adeta büyüleniyorlar.Gözlerindeki ışıltıyı görmenizi isterim.Belki kimi ilerde bizler gibi olmak için hayaller kuruyor.Aslında bahsettiğiniz sorunun çözümü de bu yolla mümkün.Uygulamanın diğer sanat dallarında da yaygınlaşması gerektiğini düşünüyorum.

25.Bir gününüz nasıl geçiyor?Neler yapıyorsunuz?

Genelde güne erken başlarım.Sabahları 2 saat egzersiz yaptıktan sonra ,opera da provam varsa onunla ilgili çalışmalarımı yaparım.Bas gitarla eşlik ettiğim grubun çalışmalarını da yaptıktan sonra oğlum Yamaç ile ilgileniyorum, onunla vakit geçirmek günün en güzel saatleri.Her günüm müzik dolu geçiyor diyebilirim.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL