Genel Güncel Yurt

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 912 kişi hayatını kaybetti!

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde 10 ilde toplam 912 kişi hayatını kaybetti, 5 bin 385 vatandaş da yaralandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 912 kişi hayatını kaybetti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AFAD Koordinasyon Merkezi’ndeki değerlendirmelerinin ardından kamera karşısına geçerek depremle ilgili son verileri açıkladı. Erdoğan, deprem nedeniyle 912 kişinin yaşamını yitirdiğini, 5 bin 385 kişinin yaralandığını söyledi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

9 BİN PERSONEL ARAMA KURTARMA ÇALIŞMASI YÜRÜTMEKTE!

Deprem merkezine yakın diğer illerde de küçük hasarlar olmasına rağmen asıl yıkımın buralarda yaşandığı anlaşılıyor. Suriye’nin sınırlarımıza yakın şehirlerinde de ciddi yıkımlar yaşanmıştır. Devletimiz deprem anından itibaren tüm kurumlarıyla harekete geçmiştir. Valiliklerimiz tüm imkanları derhal seferber etmiştir. 10 ilimize mevcut valiliklerimizin yanına onlarla birlikte çalışacak 10 vali daha görevlendirilmiştir. AFAD ve Kızılay gibi kurumlarımız ekiplerini bölgeye göndermişlerdir. TSK ve belediyelerimiz başta olmak üzere afet konusunda eğitimi olan kurumlarımız göreve çağrılmıştır. Önceliklerimizi arama kurtarma çalışmalarına verdik. 9 bin personel arama kurtarma çalışması yürütmekte, dışardan ulaşanlarla bu sayı sürekli artmaktadır. Binaların altında kalan vatandaşlarımızın tespit ve kurtarma çalışmaları kesintisiz sürüyor.

KURTARILAN KİŞİ SAYISI 2 BİN 470 OLDU

AFAD tarafından yapılan planlamaya göre ekiplere vatandaşlarımız da yardımcı oluyor. Havanın soğuk ve depremin gece yarısı gerçekleşmiş olması işleri zorlaştırmış olmakla birlikte herkes olabilecek en hızlı refleksi vermiştir. Şu ana kadarki tespitlere göre 912 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 5 bin 385 vatandaşımız yaralanmıştır. Enkaz altından kurtarılan kişi sayısı 2 bin 470’i bulmuştur. Yıkıldığı tespit edilen bina sayısı 2 bin 818’dir.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL