Güncel Yurt

Depremzedelerin borçları ertelendi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, depremin vurduğu 10 ilde mücbir sebep ilan edildiğini duyurdu. Ayrıca depremzedelerin banka borçları da ertelendi.

Depremzedelerin borçları ertelendi!

Deprem bölgesindeki mükellefler için “mücbir sebep hali” ilan edildi. Bundan dolayı deprem bölgesinde yaşayan vatandaşların vergi borçları ertelendiği açıklandı. Konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den geldi.

Bakan Nebati şu açıklamada bulundu:

“Vatandaşlarımızın AFAD’ın başlattığı yardım kampanyalarına yaptığı desteklerin tamamımın vergiden düşülmesini sağlıyoruz. Deprem sonrasında bölgede yaşayan ve ödeme güçlüğü çeken vatandaşlarımızın borçlarının ertelenmesine yönelik kararlar aldık.”

BANKA BORÇLARIDA ERTELENDİ

Kredi borçları için ise BDDK’dan 6 ay erteleme kararı açıklandı. “Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik”, “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik” ve “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik” kapsamında alınan kararlar dikkat çekti. 6 ay boyunca kredi borçlarının temin edilmeyeceği belirtildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan gelen güncel açıklama ile birlikte 6 Şubat’tan itibaren depremzedelerin kredi borçları için düzenlemenin aktif olduğu belirtiliyor. Bu doğrultuda üye işyerlerinden yapılacak satımlarda ise taksit süresinin bir kat daha artacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL