Ekonomi Güncel

Dolar ne zaman 40 TL olacak? İşte detaylar…

Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, Dolar kurunun 40 TL olacağını iddia ederek, tarih verdi.

Dolar ne zaman 40 TL olacak? İşte detaylar…

Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, Dolar kurunun 40 TL olacağını iddia ederek, tarih verdi.Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer açıklamasında dolar kuruna yönelik açıklamalarda bulundu. Geçer, yaptığı açıklama ile dolar kurunun enflasyon ile birlikte yükselişine devam edeceğini söyleyerek çıkacağı seviyeleri ve hangi tarihlerde rekor kıracağını öne sürdü.

Geçer, bu hafta hem ABD hem de Avrupa’da Merkez Bankalarından faiz kararının Türkiye açısında dolar üzerine etkisine yönelik, “Türkiye tarafında; Finansal hizmetler güven endeksi bir önceki aya göre Temmuz’da yüzde 3.7 puanlık artış kaydetti. 162.3 oldu. Yani bir sıcak para girişi olabilir sinyali geldi. İşe yarar mı yarıyor gibi görünüyor. Koşa koşa yabancılar Türkiye’ye gelecek mi? Gelmeyecekler. Şimdi gözlemliyorlar. S&P Direktörünün açıklaması var. O Türkiye’deki ekonomilerin sağlam olduğunu söylüyor ama alt başlıklarda Türkiye ekonomisinin ne kadar kırılgan olduğunu söylüyor. Gerçekçi politikalar devam ederse Türkiye notu artmayacak ama daha iyi görünüm ve söylemler gelecek. Bu da Türkiye’ye yabancı para girişini hızlandıracak” ifadelerini kullandı.

“BU ZAMLARIN HEPSİ ENFLASYON YARATIYOR!”

“Eylül başı dolar kuru öngörünüz nedir? 30 bandına yerleşir mi? Yoksa bu seviyelerde kalır mı?” sorusuna Geçer, “Bana göre Eylül ayında 30 liranın üzerinde olacak dolar kuru. Çok net şekilde. Neden diyeceksiniz. Zaten geldik 26’ya. Cari açık nedeniyle istenen bu. Yabancıların da beklentisi bu. Türkiye’ye para götüreceksek döviz kuru doğru seviyelere gelsin diyorlar. Bence 30 liranın çok daha üzerine çıkacak. Enflasyon yukarı gittiği için. Arka arkaya yapılan vergi zamları, ister istemez enflasyonu yukarı itecek. Asgari ücrete ve diğer çalışanlara yapılan zamlar da enflasyonu yukarı götürecek. Enflasyon yukarı gittikçe hedef olarak gösterdiğimiz seviyeler de değişecek. 35 diyorduk 38-40 aralığına çıkardık. Şimdi 40’un üzerini zorlamaya başladı. Bu zamların hepsi enflasyon yaratıyor. Enflasyon kuru yukarı itmeye devam ediyor” cevabını verdi.

EYLÜL AYI ORTALARI SONUNA DOĞRU…

Dolar seviyesiyle ilgili Geçer, “Bana göre dolar Eylül ayında 30 liranın üzerinde olacak. Hatta 33-34 lira seviyelerini görebilir. Eylül ayı ortaları sonuna doğru. Sonrasında bu yılı ben en az 38-40 TL aralığında tamamlayacağını düşünüyorum” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL