Genel Güncel Teknoloji

Dünya’nın En Küçük İnsansı Robotu Geliştirildi!

Hong Kong’ta bir grup Lise öğrencilerinin geliştirdiği minik insansı robot, inanılmaz derecedeki küçük boyuyla Guinness Dünya Rekorları’na girmeyi başardı.

Dünya’nın En Küçük İnsansı Robotu Geliştirildi!

Dünya’nın şimdiye kadarki en küçük insan benzeri robotu, Hong Kong’daki dört gençten oluşan bir grup tarafından geliştirildi. Yalnızca 14,1 santimetre boya sahip olan minik robot, 2022 yılında Pakistanlı Zain Ahmad Kureyşi tarafından oluşturulan önceki dünya rekoru sahibinden 11,3 milimetre daha kısa.

 

Guinness Dünya Rekorları (GWR) tarafından rekoru doğrulanan minyatür robot, tamamı Hong Kong Piskoposluk Bölgesi Erkek Okulu’nda (DBS) okuyan Aaron Ho Yat Fung, Isaac Zachary To, Justin Wang Tou Duong ve Ngo Hei Leung tarafından tasarlandı ve oluşturuldu. Rekorun gerekliliklerini yerine getirebilmesi için robotun iki ayak üzerinde yürüyebilmesi ve omuzlarını, dirseklerini, kalçalarını ve dizlerini döndürebilmesi gerekiyordu.

 

Gençler, okulun robot laboratuvarı tarafından sağlanan yazılımı kullanarak küçük cihazı tasarladıktan sonra akrilik gövde panellerini ve 3D baskılı bileşenleri ürettiler. Daha sonra robotun kollarını ve bacaklarını hareket ettirmesini sağlayan bir dizi servo motor üretmek üzere bir fabrikayla bir sözleşme yapıldı.

 

 

GWR ile konuşan ekip üyeleri, bu mekanizmanın yürüyebildiğini, futbol oynayabildiğini, dans edebildiğini ve hatta kung-fu bile yapabildiğini söyledi. Gençler, rekorlar kitabına girmenin ihtişamının yanı sıra, robotu yapma motivasyonlarının STEAM (bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik) eğitiminde kullanılacak düşük maliyetli bir öğrenme aracı oluşturmak olduğunu söylüyorlar.

 

Cihazı mümkün olduğu kadar küçük olacak şekilde tasarlayarak seri üretim maliyetlerinin azaltılabileceğini, böylece robotun yoksul haneler için daha uygun fiyatlı ve erişilebilir hale getirilebileceğini söylüyorlar. Ekip üyesi Isaac, “Ayrıca STEAM eğitimini teşvik etme hedeflerimizi ilerletmek için tasarım ve programlama kodunu açık kaynak olarak kullanmayı planlıyoruz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL