Güncel Yurt

Düzce Lisesi’nin adı neden değiştirildi? Vali Selçuk Aslan olayı nedir?

Sosyal medyada hakkında istifa çağrısında bulunulan Vali Selçuk Aslan’ın olayı nedir? Düzce Lisesi’nde ne oldu? 

Düzce Lisesi’nin adı neden değiştirildi? Vali Selçuk Aslan olayı nedir?

Düzce’de yaşanan 1999 depremlerinin ardından Düzce Anadolu Lisesi daha sonra 15 Temmuz hain darbe girişimiyle 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi olarak isimlendirilen Düzce Lisesi’nin 100. Yılında ismi geri verildi. Yeniden tabela asılan okulda düzenlenen törene Düzce Valisi Selçuk Aslan’da katılarak konuşma yaptı ve Düzce kamuoyunun taleplerini yerine getirdiklerini söyledi. Ancak sosyal medyada başlayan linç kampanyası ile Vali Selçuk Aslan’ın istifası dahi istenirken, Vali Aslan’ın isim değişikliği konusunda bir dahili olmadığı, 15 Temmuz isminin ise başka bir okulda yaşatılarak saygısızlık yapılmadığı öğrenildi.

Düzce 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi adını alan Düzce Lisesi’nin 100. Yılda ismi geri verildi. Düzce kamuoyunun ve Düzce Lisesi Mezunları Derneği’nin yaklaşık 1 yıldır sürdürdüğü çalışmayla talep ettikleri isim Milli Eğitim Bakanlığı onayı ile geri alınınca sosyal medya ayağa kalktı.

VALİ ASLAN HEDEF TAHTASINA ALINDI

Yaşanılan olayda, Düzce Lisesi’nin isminin geri verilmesinde düzenlenen törene katılan Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce kamuoyunun taleplerini yerine getirdiklerini ayrıca 15 Temmuz isminin ise Metek Toki konutları içinde bulunan Mehmet Akif Ortaokulu’nda, Mehmet Akif isminin ise yine aynı bölgede bulunan Mehmet Akif İlkokulu’na verildiğini ve toplumun hassasiyetlerini içeren isimlerin yaşatılmaya devam edeceğini bildirdi.

Ancak bütün bunlara rağmen sosyal medyada bir takım çevreler Vali Selçuk Aslan’ı 15 Temmuz Destanı düşmanı gibi göstererek, kamuoyunda hedef haline getirdiler. Sosyal medyada başlayan linç kampanyası Vali Aslan’ın istifa etmesinin istenmesine kadar götürüldü. Ancak bazı kesimler ise Vali Aslan’a teşekkür edilmesi gerektiği yönünde yorumlarda bulundu.

SOSYAL MEDYA KULLANICILARININ DEDİĞİ OLDU!

Yaşanan gelişmelere bağlı olarak dün Düzce Lisesi olarak değiştirilen okulun ismi sosyal medya algısıyla tekrar Düzce 15 Temmuz Şehitleri Lisesi olarak değiştirildi. 2 günde 2 tabela değiştiren okulda çocukları okuyan veliler de duruma tepki göstererek okulumuzun adı Düzce Lisesi olarak kalmalıydı.

Veliler ise bu duruma tepki oalrak, “Diğer yandan çocuklara Düzce Lisesi armalı kıyafetler aldık. Kıyafetler tekrar değişecek. Bizim suçumuz ne dediler.” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL