Güncel Teknoloji

Elon Musk’ın şirketi Neuralink, beyin çipi deneyi için onay aldı!

Elon Musk’un beyin implantı girişimi Neuralink, ilk insan denemesi için hasta toplamaya başlamak üzere bağımsız bir inceleme kurulundan onay aldı. Çalışmalar kısa sürede başlayacak. İşte detaylar…

Elon Musk’ın şirketi Neuralink, beyin çipi deneyi için onay aldı!

Neuralink, beyin sinyallerini toplayıp analiz edebilen bir beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) geliştiren birkaç şirketten biri olarak konumunu koruyor. Şirket, deneysel cihazını altı yıllık bir çalışmada test etmek için felçli insanlar arıyor.

Ancak Musk’ın, bu çalışması ile her şeyi kapsayan bir beyin bilgisayarı geliştirme vaatleri şüpheye neden olurken, nörobilimciler ve diğer uzmanlar arasında etik endişelere yol açtı.

FELÇLİ İNSANLAR ARANIYOR!

Katılımcılara, sadece düşüncelerini kullanarak bir bilgisayar imlecini veya klavyeyi kontrol etmelerini sağlamak amacıyla, beynin hareketi kontrol eden bir bölgesine tescilli bir robot kullanılarak cerrahi olarak bir BCI implante edilecek. Yapılan açıklamaya göre çalışma, teknolojinin güvenliğini ve işlevselliğini değerlendirecek.

Bundan dolayı Neuralink, dikey omurilik yaralanması veya ALS nedeniyle kuadriplejisi olan hastalar aradığı duyuruldu.

HAYVAN ÖLÜMLERİ YAŞANDI

Şirketin eski çalışanları hayvanlar üzerinde yapılan deneyler hakkında, cihazın domuzlara yanlış pozisyonda yerleştirildiğini ve bunun da hayvanların ölümüne neden olduğunu söyledi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL