Dünya Güncel

Elon Musk’tan Gazze’ye Yardım Eli

Elon Musk, Starlink ile Gazze’deki uluslararası yardım kuruluşlarına bağlantı hizmeti sunacağını açıkladı.

Elon Musk’tan Gazze’ye Yardım Eli

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri tamamen kesilmesinin ardından SpaceX’in sahibi Elon Musk harekete geçti. Hayatta kalma mücadelesi veren Filistinliler ile irtibat kurulamazken Musk sahibi olduğu Starlink uydu sisteminin devreye sokulacağını duyurdu.

Musk, yaptığı açıklamada, Starlink’in Gazze Şeridi’ndeki tanınmış uluslararası yardım kuruluşlarına bağlantı hizmeti sunacağını duyurdu.

BAKAN URALOĞLU’NDAN TEŞEKKÜR MESAJI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu çağrıya olumlu yanıt vermesi nedeniyle Elon Musk’a teşekkür etti. Bakan Uraloğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Starlink uydularınızın, Gazze’deki uluslararası yardım kuruluşlarına uydu bağlantısı desteği için teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi. Ayrıca Uraloğlu, “Gazze’de yaşanan insanlık dışı muameleye sessiz kalmayacağız.” mesajını da paylaştı.

İSRAİL’DEN TEHDİT

Soykırıma uğrayan Filistinlilere verilen bu destek ‘gerçekleri görebilen ülkeler’ tarafından takdirle karşılanırken, İsrail tehditle yanıt verdi.

İsrail İletişim Bakanı Shlomo Karhi, Space X ile tüm ilişkilerini kestiklerini açıklayarak, “Ofisim (uydu internet sistemi) Starlink ile de tüm bağlantıları kesecek” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL