Genel Güncel

Erken emeklilikte meslek grupları değişti mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu, erken emeklilik hakkına sahip olacak meslek gruplarına dair yeni bir liste paylaştı. İşte erken emekli olabilecek o meslek grupları hakkında detaylar haberimizde…

Erken emeklilikte meslek grupları değişti mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) erken emeklilik listesini meslek gruplarına göre yeniden düzenledi. Buna göre, milyonlarca çalışan için yeni umutlar doğuracak listede 5 meslek grubu yer aldı. Hazırlanan listeye göre kimi meslek gruplarının erken yaşta emekli olabileceği belli oluyorken, kimi grupların ise daha yüksek emekli maaşı alabileceği belirleniyor.

MADEN İŞÇİLERİ ERKEN EMEKLİ OLABİLECEK

Güncellenmiş haliyle erken emeklilik meslek lisesinde yer alan meslek gruplarından ilki maden işçileri oluyor. Maden sektöründe çalışan vatandaş, daha erken emekli olabiliyor. Hatta daha yüksek emekli maaşı alma hakkı olabiliyor. Kamu sektöründe çalışanlar ise uzun hizmet süreleri dolayısıyla daha erken emekli olabiliyor.

ÖĞRETMENLERDE LİSTEYE DAHİL EDİLDİ

Güncellenen erken emeklilik meslek listesinden birisi de öğretmenler olarak geçiyor. Listeye göre öğretmenlerin de uzun hizmet süreleri sebebiyle erken emekli olabilme hakları bulunuyor.

Öte yandan havacılık sektöründe çalışanlar yine uzun hizmet süreleri sebebiyle erken emekli olabiliyor. Kamu sektöründe çalışanlar uzun hizmet süreleri sebebiyle erken emekli olabiliyor.

SGK İLE İLETİŞİME GEÇİLMELİ!

Ayrıca sağlık sektöründe çalışanlarda daha yüksek emekli maaşı alabiliyorken, daha erken de emekli olabiliyor. Listede yer alan meslek grupları daha erken emekli olma ve daha yüksek emekli maaşı alma hakkına sahip olduğunu gösteriyor. Her meslek grubunun şartları ve süreçleri farklı olduğundan SGK ile doğrudan iletişime geçmekte yarar bulunuyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL