Ekonomi Genel Güncel

EYT’Lİ İLK MAAŞINI NE ZAMAN ALACAK?

Yeni yasaya göre kimler emekli olabilecek, EYT’de ilk maaş ne zaman alınacak? Tüm bu soruların cevabı haberimizde…

EYT’Lİ İLK MAAŞINI NE ZAMAN ALACAK?

Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, gündemin ilk sırasına alınarak TBMM’de görüşüldü.Teklif iktidar ve muhalefetin 395 oyuyla kabul edilerek yasalaştı. Mecliste kabul edilen yasa Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Peki ilk maaşlar ne zaman hesaplara yatırılacak?

DEPREMZEDE EYT’LİLERE ÖNCELİK HAKKI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, depremzelere EYT’de öncelik verileceğini açıkladı. Bigin, süreç resmi gazete ile başlar, hak kaybı olmaz açıklamasında bulundu.

EYT yasası Resmi Gazete’de yayımlandığı günden itibaren emeklilikle ilgili koşulları sağlayanlar emeklilik dilekçesi verebilecek.

5000 GÜN PRİM SÜRESİ RED EDİLDİ

Emeklilikte Yaşa Takılanlar kanun teklifine ilişkin, kademeli prim gün sayısının 5000 gün olarak düzenlenmesine yönelik CHP, İYİ Parti ve HDP’nin verdiği önergeler, AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

AYNI İŞYERİNDE ÇALIŞMA SÜRESİ 30 GÜNE ÇIKARILDI

Yasa teklifinin birinci maddesinde AK Parti’nin kabul edilen önergesiyle değişikliğe gidildi. Yapılan yeni düzenlemeyle emekli olduktan sonra aynı iş yerinde yeniden işe başlama süresi 10 günden 30 güne çıkarıldı.

EYT’Lİ İLK MAAŞINI NE ZAMAN ALACAK?

Mart ayında emeklilik dilekçesini verenler, Nisan ayı itibarıyla emekli maaşını almaya hak kazandı. Emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 10 gün içinde tekrar işe başlayan çalışanlar için işverene yüzde 5 sosyal güvenlik destek primi indirimi sağlanacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL