Güncel Köşe Yazıları

Hatay’da BİR İLK! Doğum filmi çekimi…

Son zamanların popüler mesleği olan doğum fotoğrafçılığına dair, Doğum ve Bebek Fotoğrafçısı Duygu Esmer Karataş, Antakya Gazetesi’nin dijital oluşumu Antakya TV’nin muhabirlerinden Duygu Ertaş ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Hatay’da BİR İLK! Doğum filmi çekimi…

DUYGU ERTAŞ/ Fotoğrafçılık mesleğini farklı bir alana taşıyan Duygu Esmer Karataş, yaptığı doğum filmleriyle Samandağ’da bir ilki gerçekleştirdi. Annelerin hamilelik sürecinden itibaren onlarla çalışmaya başlayan Karataş, Dünya’nın en mucize anını, hareketli görüntülerle ölümsüz kılıyor.

Mesleğini çok sevdiğini ve annelik duygusunu yansıtmayı kutsal gördüğünü söyleyen Karataş, öncelikle doğum fotoğrafçılığının ne olduğunu bizlere aktardı. Karataş, “Bu işin, annelerin en güzel anı olan, çocuklarına kavuştukları o ilk zamanın fotoğraflandığı bir alan olduğunu söyleyebilirim. Mesleğimizde bu süreç, annenin hamileliği ile başlayıp bebeğin anne karnından çıkış anına kadar devam eder.”

Bu alanda çalışan birinin sadece fotoğrafçılık bilgisi olmasının yetmeyeceğini aktaran Karataş, “Mesleği yapacak kişinin içinde mutlaka bebek sevgisi ve merhamet olmalıdır. Hamilelere ve bebeklere nasıl yaklaşılacağına dair fizyolojik, psikolojik eğitimler alıp, kendini öyle geliştirmelidir. Hassas olmasının yanı sıra çok kutsal ve eğlenceli bir meslektir” dedi.

ÇOK TALEP GELDİ

Hareketli bir görüntünün yansıttığı duyguların insanlarda daha fazla iz bıraktığını ve etkilediğini dile getiren Duygu Esmer Karataş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Arkadaşımıza hediye etmek amacıyla, doğumun başından sonuna kadar bir video çektik. Çektiğimiz doğum filmini sosyal medya hesaplarımızda paylaştık. O kadar çok talep geldi ki, açıkçası bu kadarını beklemiyorduk. Daha sonra bunun üzerine ne yapabiliriz diye konuşurken, eşimle beraber, yaptığımız düğün fotoğrafçılığı stüdyosundan ayrılıp kendimize yine Eylül Fotoğrafçılık adı altında Samandağ’da başka bir stüdyo açtık ve doğum filmleri çekmeye başladık. Gelen güzel tepkiler ve hisler üzerine de güzel bir şekilde devam ediyoruz. Ben, stüdyoyu açtıktan sonra bu işi yapan birçok kişi oldu. Çoğuyla da beraber çalıştık, ama bu işi ilk yapan öncü biri olmaktan dolayı çok mutluyum” dedi.
Aldığı sayısız yurt içi ve yurt dışı eğitimleriyle, mesleğine olan ilgisini ve sevgisini harmanlayarak ortaya harika işler çıkaran Eylül Fotoğrafçılık sahibi Duygu Esmer Karataş ile olan söyleşinin daha fazlasına ve doğum fotoğrafçılığına dair ayrıntılara, Youtube – Antakya TV üzerinden ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL