Dünya Güncel

Hava sıcaklıkları rekor kırdı

ABD Ulusal Çevresel Tahmin Merkezleri tarafından yayımlanan verilere göre, 3 Temmuz 2023 günü dünya genelinde en sıcak gün olarak kayıtlara geçti.

Hava sıcaklıkları rekor kırdı

Küresel ısınmanın etkileri her geçen gün artarken, dünya genelinde en sıcak günler yaşanıyor. Bundan dolayı yapılan araştırmalar sonucunda ABD Ulusal Çevresel Tahmin Merkezleri tarafından yayımlanan verilere göre dünya genelinde sıcaklık ortalaması 17,01 dereceye ulaşarak rekor kırdı. ABD’li araştırmacılar, sıcaklığın 17,01’e yükselerek 19’uncu yüzyılın sonlarından günümüze en yüksek sıcaklık olduğunu açıkladı.

“İNSANLAR VE EKOSİSTEMLER İÇİN BİR ÖLÜM CEZASI”

3 Temmuz da dünya ülkeleri en sıcak gününü yaşarken, ABD’nin güneyi son haftalarda yoğun bir ısı kubbesi altında kaldı. Bunun yanı sıra Çin’de 35 derecenin üzerinde kalıcı bir sıcak hava dalgası etkisini  sürdürüyor. Ayrıca, Kuzey Afrika’da ise 50 dereceye yakın sıcaklıklar görülüyor. Kış aylarını yaşayan Antarktika kıtasında ise 8,7 dereceyle temmuz ayının sıcaklık rekoru kırıldı.

Öte yandan son rekor 16,92 derece ile 2016 yılının Ağustos ayında kaydedilirken, geçtiğimiz Haziran ayı ise şu ana kadar dünya genelinde en sıcak Haziran ayı olarak kayda geçmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL