Güncel Köşe Yazıları

HUZURA YOLCULUK

Bu yazı sizi stresten uzaklaştıracak…

HUZURA YOLCULUK

Bitmek bilmeyen trafik, dinmeyen gürültü, şehrin şaşırtan ve işinizin aksamasına sebep olan kötü sürprizleri. Oldukça yorucu geçen günler birbirini kovalarken sizi bu kalabalıktan bir nebzede olsa uzaklaştırmak istiyorum. Kendimizi doğadan ayıralı epeyce oluyor. Şehirlerde ve metropoller de yaşamaya başladığımızdan beri doğa içinde yaşanılan değil, gidilen bir yer halini aldı. Oysaki doğanın verdiği huzur ve terapi tarif edilemez derecede fazladır…

Bende bu yazıda sizleri bu kaostan ve stresten biran için uzaklara götürmek istiyorum.

ŞEHİRDEN UZAKTA BİR GÜN…

Uzun geçen yolculuğun ardından aracınızdan indiğinizde o muhteşem yemyeşil doğa tamda karşınızdadır. Doğanın size sunduğu temiz havanın ciğerlerinize kadar işlediğini bir nefeste bile anlayabilirsiniz. Yürürken bedeninizde rüzgârı, ısıyı hissetmek, ormandan gelen sesleri dinlemek, ayağınızın bastığı toprağı duyumsamak, ağaçlardan yayılan kokuyu içinize çekmek bunların verdiği his ise tarif edilemez. Tabi buraya gelmişken yaylaya çıkmadan olmaz diye düşünerek, bir anlık kararla sizleri o eşsiz güzellikteki yaylalara çıkarmak istiyorum. Aslında kültürümüzde yüzlerce yıldır var olan yaylaya çıkmak, mevsimle, doğayla insanın kurduğu bağı güçlendiren bir gelenekte denebilir. Yaylaya çıkmak için sessizliğin hâkim olduğu dağ yollarından geçerken, orada bulunan hayvanların seslerini duyarsınız ki ürperdiğinizi hissetmemek mümkün değil. Bir saatlik yürüyüşün ardından sonsuz bir yeşilin içinde gökyüzüne alabildiğine teslim oluyorsunuz.

Sürekli maruz kaldığımız gürültünün yerini şimdi ise sessizlik alıyor. Doğanın sadece kendine özgü seslerinin içinde kalarak, büyüleyici bir yeşilin içinde bulunmak hepimizi huzura götürüyor.

Arkadaşlarla toplanıp bu muhteşem yeşilliğin tadını çıkarıp, fotoğraf çekildikten sonra yürüyerek çıktığımız yayladan bu kez inerek kalacağımız evin yolunu tutuyoruz. Muhteşem bir şekilde geçirdiğimiz bir kaç saatin ardından iliklerimizde hissettiğimiz o huzur bizlerin, birkaç gün hatta aylarca ve yıllarca şehrin yoruculuğunu üzerimizden atıyor.

Kalabalıktan, gürültüden, trafikten kısaca şehirden uzakta geçirdiğimiz bir gün hepimizi huzurla doldurdu. Bir nebze olsa kendimizi rahatlamış ve stresten arınmış hissettik. Hepimizin bildiği gibi şehirde yaşayanlara kıyasla doğada yaşayanlar daha az streslenir. Çünkü sadece doğayı dinlersiniz ve doğayı dinlerken kendinizi dinlemiş olursunuz. Bilimsel olarak henüz kanıtlanmasa bilmenizi isterim ki doğa en doğal anti deprasandır.

Alexander von Humboldt’da dediği gibi doğa, insanı da kapsayan bir bütündür. Humboldt’un kendi cümleleriyle aktarırsak, “Doğa, insan özgürlüğünün etki alanıdır.” diyerek sizlerin de bir gün veya bir saat kısacası huzura ereceğiniz saatler geçirmenizi şiddetle tavsiye ederim.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL