Ekonomi Güncel

İlaçlara yüzde 36 zam yapıldı ancak eczacılar zammı yetersiz buldu!

İlaç tedarik sıkıntısına çözüm için şubattaki fiyat güncellemesi erkene çekilerek yüzde 36 zam yapıldı.

İlaçlara yüzde 36 zam yapıldı ancak eczacılar zammı yetersiz buldu!

Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak Türk Lirası cinsinden 1 avro değeri yüzde 36.77 oranında arttırıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da konuya ilişkin yaptığı paylaşımda, “İlaç bulunamaması probleminin çözümü için ilk adım Sayın Cumhurbaşkanımızın imzası ile atıldı.” dedi.

ECZACILAR MEMNUN DEĞİL!

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, ilaç Euro kurunda yapılan güncellemenin yeterli olmadığını belirterek, şöyle dedi:

“Çünkü bulunamayan ilaç, en pahalı ilaçtır. Bu güncellemenin ilacın hastaya ulaşmasına imkan sağlayacak seviyede olmadığını düşünüyoruz. Yeterli olduğunu düşünmediğimiz bu düzenlemenin yarayı iyileştirmeyeceğini, sadece bir pansuman olabileceğini belirtmek istiyoruz. İlaca ulaşmayı kolaylaştıracak gerçek iyileştirmelerin de bir an önce yapılmasını bekliyoruz. İlaç Euro kurunun, güncel ve ekonomik gerçeklere mutlaka uygun hale getirilmesi gerekmektedir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL