Dünya Güncel SonDakika

İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı Dünyaya Döndü!

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu Axiom-3 ekibini taşıyan Dragon kapsülü, ABD’nin Florida eyaleti açıklarında okyanusa iniş yaptıldan hemen sonra yer ekibi tarafından gemiye alındı.

İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı Dünyaya Döndü!

‘EN KISA SÜREDE TÜRKİYE’DE OLACAK’

 

Giresun’da aday tanıtım toplantısına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın en kısa sürede Türk gençleriyle bir araya geleceğini belirterek, “Türkiye’nin bir gözü de ilk insanlı uzay misyonunu gerçekleştiren ve dün dünyaya dönüşünü gerçekleştiren astronotumuz Alper Gezeravcı da sağ salim inmiş oldu. İlk sağlık kontrollerinden sonra ailesiyle buluşma imkanına kavuştu. Geçtiğimiz saatlerde annesiyle, babasıyla, kardeşiyle, yengesiyle ve yeğeniyle bir araya geldi. Şimdi önümüzdeki günlerde sağlık kontrolleri tamamlanacak ve astronotumuz çok erken bir şekilde ülkemize gelecek” dedi.

 

Gezeravcı’nın en kısa sürede gençlerle buluşacağını söyleyen Bakan Kacır, “İlham kaynağı olduğu, geleceğin bilimsel projelerine imza atacak.

TEKNOFEST kuşağıyla bir araya gelecek. En erken şekilde ülkemize gelmesi için Sayın Cumhurbaşkanımız bir Cumhurbaşkanlığı uçağını astronotumuz için tahsis etmiş oldular. İnşallah önümüzdeki günlerde hepimizin belki beklediğinden de erken bir şekilde Türkiye’de olacak ve bütün bu deneyimi özellikle yürüttüğü bilimsel çalışmaları kendi ağzından hem milletimize hem bilim insanlarımıza, araştırmacılarımıza hem de gençlerimize anlatma, onlarla paylaşma imkanı bulacak. Türkiye nice Alper Gezeravcı’lar yetiştirecek, nice bilim misyonlarına imza atacak” diye konuştu.

 

HASRET GİDERDİ

 

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevinin ardından Dünya’ya ayak basan Alper Gezeravcı, annesi Sıdıka ve babası Ali Gezeravcı ile hasret giderdi.Gezeravcı, kendisini karşılamaya gelen yeğeni Karan Gezeravcı ile kucaklaştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL