Ekonomi Güncel İstanbul

İSPARK ücretlerine zam!

İSPARK taksi duraklarında araçların giriş çıkışlarının 8’den 9 liraya, 1 gün beklemesinin ise 33’ten 38 liraya çıkardı.

İSPARK ücretlerine zam!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin temmuz ayı toplantısında bu zam teklifi görüşüldü. Yapılan zam teklifi Tarife Komisyonu ve Ulaşım ve Trafik Komisyonu tarafından incelendikten sonra onaylandı. Bu kapsamda,  yapılan yeni düzenlemeyle, İSPARK tarafından işletilen kapalı katlı otoparklar, açık otoparklar ve yol kenarı otoparklarında ücretlerde değişiklik yapıldı.

Belirli ilçelerdeki otoparklarda saatlik ücretlerde artış yaşandı. Beşiktaş, Beyoğlu, Fatih, Kadıköy, Şişli, Üsküdar, Ataşehir, Bakırköy, Beykoz, Bayrampaşa, Bahçelievler, Eyüpsultan, Güngören, Kartal, Kağıthane, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Zeytinburnu, Tuzla ve Ümraniye’deki otoparklarda 1 saate kadar olan ücret 28 TL’den 33 TL’ye yükseltildi.

Aynı ilçelerde, 2 saate kadar olan ücret 36 TL’den 42 TL’ye, 4 saate kadar olan ücret 40 TL’den 47 TL’ye, 8 saate kadar olan ücret 56 TL’den 65 TL’ye, 12 saate kadar olan ücret 74 TL’den 86 TL’ye, 24 saate kadar olan ücret ise 110 TL’den 130 TL’ye çıkarıldı.

Açık otoparklarda da zam yapıldı ve 1 saatlik park ücreti 20 TL’den 23 TL’ye çıkarıldı. İlçelere göre zam miktarı farklılık gösteriyor. Diğer saatlik ücretler ve uzun süreli park ücretlerinde de artışlar yapıldı.

Zamlı tarife, 1 Ağustos 2023 tarihinden itibaren geçerli olacakken,  aracı İSPARK sistemine kayıtlı basın kartı sahibi olan gazeteciler ise ücretsiz bir şekilde otoparklardan yararlanabilecekleri duyuruldu.

ORMANLARA GİRİŞ ÜCRETLERİNE ZAM

Orman, koru ve mesire alalarına giriş-çıkış ücretlerine de zam geldi. Otomobiller için 57 TL olan giriş-çıkış ücreti 67 TL, minibüs-kamyonet-panelvan için 164 TL olan ücret 192 TL, midibüs için 288 TL olan ücret 338 TL, otobüs-kamyon için 576 TL olan ücret 677 TL, motosiklet için 38 TL olan ücret de 44 TL’ye çıkarıldı. Yıllık bisiklet kiralama ücreti ise 315 TL’den 370 TL’ye çıktı.

Öte yandan şehit aileleri, gaziler ve eşleri bütün otoparklardan ücretsiz yararlanacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL