Güncel İstanbul

İstanbul depremi tsunami yaratır mı?

Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, olası İstanbul deprem sonucunda oluşacak tsunamiyle ilgili korkutan tahminlerde bulundu.

İstanbul depremi tsunami yaratır mı?

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından beklenen Büyük  İstanbul Depremi’nin olası hasarlarına yönelik uzman isimlerden uyarılar gelmeye devam ediyor. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Jeoloji Mühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, Habertürk’te katıldığı canlı yayında olası İstanbul depreminin vereceği hasar ve risklerini ele aldı.

Öztürk depreme yönelik oluşabilecek hasarlara şöyle değindi:

“İstanbul depreminde geriye dönüp İstanbul’da ne olduğuna bir iyi bakmamız lazım. İstanbul’da yaklaşık 500 yılda bir büyük deprem oluyor.

1509’da ne olduysa o olacak. Ama o atalarımızın yeni aldığı 40 yıllık dar kapsamlı bir kentti. Ona rağmen 2. Beyazıt kentte kalamayıp Edirne’ye gidiyor. Saraydan çıkıp Gülhane’ye çadır kuruyor. Böyle büyük bir yıkımın, ölümün olduğu bir deprem.

“ÜÇ DERİN ÇUKUR VAR”

Ondan sonra bir deprem daha yok. Peki bu depremde ne olacak. Marmara Denizi’ni modelliyoruz biz. Burada huni gibi derin üç tane çukur var. Çınarcık, Tekirdağ ve merkez çukur. Üçünün derinliği bin metreden fazla.

“2-3 METRE ÇÖKECEK”

Neden huni? Çöke çöke evrimleşmeseler olmazdı bu. Şimdi önümüzdeki depremde çökecekler mi? Hesabımıza göre 2-3 metre çökecekler. Buranın yılda 7 milimetre çöktüğü düşünülüyor. Bu 500 yılda 3 buçuk metre yapar.

Bu çökme kaynaklı oluşabilecek  tusunami ile ilgili bir modelleme yaptık.

120 kilometre boyunca iki tane fay kırılacak. Çınarcık ve Kumburgaz. 20 kilometre çerçeve fayları var enine doğru. 2 metre 3 metre civarında bir oturma durumunda ne olur diye baktık.

“ÖNCE GELECEK SONRA ÇEKİLECEK”

Şunu gördük. Deprem oldu burası oturdu. Deniz kıyıdan su vakumlayacak. İlk önce suyu alacak sonra geri verecek. Kıyıdan bir dakika içerisinde su çekilmeye başlıyor. Su çekilince ne olacak tekneler oturacak. Teknelerimizin çekek yerleri 2 metre derinlikte bile değil zaten.

“8-10 DAKİKA SONRA…”

Daha sonra 8-10 dakika içerisinde dalgalar geliyor. 2-3 metrelik büyüklükte dalgalar bunlar. Yalnız bu bir modelleme tabii siz hangi veriyi girerseniz bilgisayar ona göre sonuç veriyor.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL