Güncel Lavinia Sultanbeyli

İstanbul’da Kadın İETT Şoförlerinin Sayısı Artıyor

Mega kent İstanbul’da kadın otobüs şoförü sayısı hızla artarken, ilçelerinden biri olan Sultanbeyli’de ise 17 kadın şoför vatandaşlara hizmet ediyor.

Sultanbeyli hattında 17 kadın aktif olarak İETT şoförlüğünü yaparken, 16 kadın şoförünün daha gerekli eğitimlerden geçip Sultanbeyli hattına gelmesi bekleniyor. Bu kapsamda, kadın otobüs şoförlerini eğiterek İETT bünyesine kazandırmak için çalışmalara devam eden İETT şuana kadar 48’i Adalar bölgesinde, 64’ü ise İstanbul şehir içi hatlarında olmak üzere toplam 112 kadın şoförü istihdam ederek İstanbullular ile buluşturdu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, “Kadınların kentte ve yönetimde sözü olacak” vaadini hayata geçiren İETT, üçüncü kez kadın şoför alımı için sınav açtı. Şeffaf bir başvuru sürecinin ardından direksiyon sınavına giren adaylardan 25’i, otobüs şoförü olmaya hak kazanmıştı.

İBB, İSKİ ve İETT ile iştirak şirketlerinde çalışan kadın sayısı, 24 Haziran 2019 tarihinden itibaren 2 bin artarak, yaklaşık 14 bine yükseldi. İBB’deki kadın yönetici sayısı ise 4 yılda üç kat artarak 50’den 142’ye ulaştı. Kadın yöneticilerin toplamdaki payı, yüzde 11.5’ten yüzde 26.1’e yükseldi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL