Genel Güncel

Kestane Değil Zehir !

Çin’den getirilen ve hayvan yemi olarak kullanılan kestaneler uygun fiyata vatandaşa satılıyor. Bu kestaneler, pişerken köpürüyor ve zehirlenme riski taşıyor.Bilecik’te yılbaşı öncesi denetimleri sıklaştıran zabıta ekipleri, sağlığı tehdit eden 1 ton “Çin kestanesi” ele geçirdi.

Kestane Değil Zehir !

Zabıta Amiri Özgür Özmen tarafından yapılan incelemelerin sonrasında kestanelerin normalinden daha büyük olduğu fark edildi.

 

Özmen daha sonra bu kestanelerin piştiği zaman köpüren ve zehirlenme riski taşıyan “Çin kestanesi” olduğunu anladı. Ardından kamyonetin arkasında bulunan 1 tona yakın “Çin kestanesi”ne zabıta ekipleri tarafından imha edilmek üzere el konulurken, şahsa 617 TL idari para cezası uygulandı.

 

“Çin kestanesi”nin genellikle olgunlaşmadan toplandığını ve bu nedenle piştiği zaman köpürdüğünü dile getiren zabıta ekipleri, köpüren kestaneyi tüketmeninse zehirlenme riski taşıdığına dikkat çekti. Ekipler, “Pişince köpüren kestaneyi sakın tüketmeyin, her yerden alışveriş yapmayın” uyarısında bulunuldu.

 

FİYATI DAHA UYGUN

 

Yılbaşının gelmesine sayılı gün kala hazırlıklar başladı. Zabıta ekipleri sokaklara çıkarak denetimlerini sıklaştırmaya başladı. Aktarılan son habere göre Bilecik’teki zabıta ekipleri tam 1 ton Çin kestanesi buldu. Bu kestanelerin normal kestanelerden daha büyük olduğu ve fiyatının daha uygun olduğu tespit edildi.

 

PİŞİRİNCE KÖPÜRÜYOR

 

Zabıta ekipleri, olgunlaşmadan toplanan Çin kestanesinin pişerken köpürmeye başladığını söyledi. Köpüren kestanelerin tüketilmesinin ise sağlık açısından ciddi zararları olabileceği ifade edilirken, vatandaşlar için “Pişince köpüren kestaneyi sakın tüketmeyin, her yerden alışveriş yapmayın” açıklaması yapıldı.

 

ÇİN KESTANESİNİN ÖZELLİKLERİ

 

Ülkemizde de yaygın olarak bulunan Çin kestanesi ancak olgunlaştığında tüketilebilir. Olgunlaşmadan tüketilen Çin kestanelerinin çiğ olarak tüketilmesi zehirlenmeye devam olabilir. Kırmızı kan hücrelerinin birbirine yapışmasına neden olan bu kestane mide bulantısı, ishal, baş dönmesi ve kusma gibi semptomlara neden olabilir.Kestane kesinlikle pişirilmeden tüketilmemesi gerekiyor. Ortalama olarak bir kestanenin 30 dakika pişirilmesi yeterli olacaktır. Aldığınız kestaneyi mutlaka rengi, şekli, kabuğu, kokusu ve içi açısından kontrol etmeniz önerilmektedir. Bu şekilde zararlı olan kestanelerden uzak durabilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL