Güncel İstanbul

Marmara’ya korkutan uyarı: “Her an 7 üzeri deprem olabilir!”

Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof Dr. Haluk Özener, Marmara’nın deprem bölgesi olduğunu ifade ederek “Her an 7 üzeri deprem olabilir.” dedi.

Marmara’ya korkutan uyarı: “Her an 7 üzeri deprem olabilir!”

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden bilim insanları, Japon bilim insanlarıyla 5 yıldır Marmara fayını incelediğini belirten Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof Dr. Haluk Özener, Marmara Denizi’nin 1200 metre dibinde olan cihazlar, 6 ayda bir denizin farklı noktalarına yerleştirildiğini söyledi.

DENİZ TABANINDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Çalışmaların 5 yıldır devam ettiğini belirten Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof Dr. Haluk Özener,  “5 senelik proje sonucunda Marmara’daki deniz tabanına kurmuş olduğumuz deniz tabanı sismometreleri, açılım ölçer cihazlarla Marmara’daki fayın özelliğini, kayma miktarını hangi fay parçasının hangi derinlikte deprem yarattığını, hangi fay parçasının daha suskun olduğunu ortaya çıkarmıştık. Bilimsel çalışmalarımızın sonuçlarını paylaşıyoruz. Farklı farklı deniz tabanında çalışmalar var.” dedi.

DENİZ TABANINDAN ELDE EDİLEN VERİLER 6 AYDA BİR TOPLANIYOR

Gemiler ile fayın lokasyonlarının haritalandığını ifade eden Özener, Marmara Denizi’nde 1200 metre dibinde cihazlarının olduğunu da dikkat çekerek, “Cihazları atıyoruz 6 ay sonra alıp verileri topluyoruz ve farklı yerlere koyuyoruz. Dolayısıyla fayın boydan boya özelliklerini anlama şansımız oldu. Çalışmalar hala devam ediyor. Hala Marmara deniz tabanında bu cihazlarımız veri topluyor. O verileri mart ayında alacağız.” şeklinde konuştu.

“HER AN 7 ÜZERİ DEPREMLER OLABİLİR”

Özener, Marmara’nın deprem bölgesinde olduğunu belirterek, “Her an 7 üzeri deprem olabilir. Ne zaman olur? Kimse bilmiyor. Bizim yer bilimleri camiası olarak yapacağımız çalışmalar orta ve uzun vadeli. En kısa vadede yapılması gereken, bina yapı stokunun güvenli hale getirilmesi.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL