Genel Güncel Teknoloji

Mercedes’in İlk Elektrikli G-Serisi Modeli G 580 Tanıtıldı

Mercedes, ikonik G-Serisi’nin ilk elektrikli modelini tanıttı. Mercedes-Benz G 580 adındaki model, 473 kilometre menzile ve 432 kW toplam güce sahip.

Mercedes’in İlk Elektrikli G-Serisi  Modeli G 580 Tanıtıldı

Mercedes-Benz 2022 yılında yaptığı duyuruyla, 2024 yılı sonuna kadar elektrikli bir G-Serisi aracı tanıtacağını paylaşmıştı. Ve şimdi Alman devi sözünü tuttu, ikonik lüks aracının elektrikli versiyonunu resmi olarak tanıttı.

 

EQ teknolojili Mercedes-Benz G 580, tek bir şarjla 473 kilometreye kadar mesafe kat edebilen 116 kWh lityum-iyon batarya ile donatılmış olarak geliyor. Ayrıca araç, maksimum 432 kW toplam güce ve 1.164 Nm maksimum torka sahip.

 

 

Elektrikli model, keskin açıları ve kendine özgü kapı kolları, ızgaraları ve yuvarlak farlarıyla gazla çalışan G-Serisi’ne oldukça benziyor. Mercedes, aracın EQ versiyonuna özel opsiyonel aydınlatma sunuyor, böylece satın alacak kişiler aracın görünümünü değiştirebilecek ve standart bir G-Serisi’nden oldukça farklı bir tasarım kazandırabilecek.

 

Araç, her tekerleğin yanında bulunan dört elektrik motordan güç alıyor ve arazi kullanımı için çeşitli modlara sahip. Bunlar; aracı anında döndürmeyi sağlayan G-TURN, çok noktadan dönüş ihtiyacını ortadan kaldırabilen G-STEERING ve arazi sürüşleri için hız kontrolü sağlayan akıllı arazi sürüş fonksiyonu.

 

Mercedes-Benz’in açıklamasına göre, aracın bataryası su ve kirden korunacak şekilde dayanıklı bir muhafaza içine alınmış. Zira araç 85 cm’ye kadar suda sürülebiliyor. Bununla birlikte hem alternatif akımla hem de doğru akımla şarj olabilen aracın, hızlı şarj eden bir DC sistemine takıldığında 32 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e şarj olabildiği belirtiliyor. Aracın fiyatı, 205.000 dolar olacak.

 

Bu yılın sonlarında piyasaya sürülecek olan EQ Teknolojili G-Serisi EDITION ONE ise, genişletilmiş bir standart özellik paketine sahip olacak. Bir şirket sözcüsü TechCrunch’a Mercedes’in ortağı Silas’ın daha enerji yoğunluklu silikon-anot teknolojisini kullanan bir bataryaya sahip, menzili artırılmış bir versiyonu da önümüzdeki birkaç yıl içinde satışa sunacağını bildirdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL