Genel Güncel

NASA Mars Simülasyonu İçin Gönüllü Arıyor

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bir yıl boyunca Mars’ın üç boyutlu similasyonunda yaşayacak dört gönüllü arıyor.

NASA Mars Simülasyonu İçin Gönüllü Arıyor

NASA, bu çalışmada gönüllülerin bin 700 metrekarelik yaşam alanı Mars Dune Alpha‘da yaşayacaklarını duyurdu. Burada yaşayacak gönüllüler; birçok stres etkeni, kaynak sıkıntısı ve arızalar ile karşı karşıya kalacaklar. Ayrıca, katılımcılar Dünya’dan tamamen izole edilecekler.

 

Yetkililer, bu deneyimin gerçek Mars deneyiminin bir simülasyonu olacağını aktarıyor.

 

 

Gönüllüler bu simülasyonda uzay yürüyüşleri gerçekleştirecek ve robotik operasyonlar, habitat bakımı, egzersiz ve mahsul yetiştirme gibi görevleri tamamlayacak.

 

Gönüllüler, bu simülasyonda geçirdikleri vaktin karşılığını alacaklar ancak NASA kendilerine ne kadar ödeneceğini açıklamadı. Şu an NASA yetkilileri, doğru adayları bulmaya odaklanıyor.

 

NASA, gönüllü olarak sigara içmeyen ABD vatandaşı veya sakini arıyor. Bunun yanında gönüllüler ileri derece biyoloji, fizik kimya gibi temel bilimlerde yetkin olmalı. Yaş aralığı 30 ile 55 arasında olması gereken gönüllüler, kronik rahatsızlıklara sahip olmamalı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL