Genel Güncel

Prof. Dr. Naci Görür Göz Yaşlarını Tutamadı!

Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, 7 ve üzeri deprem beklediği 18 ili tek tek sıralayarak uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Naci Görür Göz Yaşlarını Tutamadı!

6 Şubat gecesi 11 ili etkileyen ve binlerce insanımızın yaşamını yitirdiği Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası dün de Marmara 5.1 ile sallandı. Deprem gerçeği kendini sürekli hatırlatırken Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, konuk olduğu programda dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

 

BU İLLERİN KADERİ MARAŞ VE HATAY GİBİ OLACAK

 

Candaş Tolga Işık’ın programına konuk olan Naci Görür, Kahramanmaraş depreminden önce de birçok uyarıda bulunduğunu belirterek önlem alınmadığı takdirde 18 ilin kaderinin de Kahramanmaraş ve Hatay gibi olacağı ifade etti. Görür, “18 il ve çok sayıda ilçe fay hatları üzerinde yaşıyor. Bunlardan biri de Maraş’tı, Hatay’dı. Şimdi onlar yok. Fay hattı üzerinde yaşayan illerin kaderi Maraş ve Hatay gibi olacak” dedi.

 

Naci Görür’ün 7 ve üzeri büyüklüğünde deprem beklediği 18 il

 

-Eskişehir

-Denizli

-Muğla

-Erzincan

-Kayseri

-Tokat

-Kahramanmaraş

-Hatay

-Kocaeli

-Osmaniye

-Bingöl

-Konya

-Erzurum

-Aydın

-Balıkesir

-Burdur

-Manisa

-Hakkari

 

BU KENTİMİZİN YERİ ÇOK TEHLİKELİ

 

Dün İstanbul dahil birçok ilden hissedilen Gemlik Körfezi merkezli 5.1 şiddetindeki deprem sonrası bir değerlendirme yapan Naci Görür, şu ifadeleri kullanmıştı: “Bu fay Kuzey Anadolu Fayı’nın güney kolunun bir parçası. Güney kol yavaş hareket eden ama stres biriktiren bir fay kolu. 1999 depremlerinde tahmin ediyorum stres kaybına uğradı. Biz şimdi depremi kuzey kolda bekliyoruz. Şu an bir sıkıntı görmüyorum ama Gemlik’te önlem alınarak bu yerleşim alanı deprem dirençli hale getirilmelidir. Bu kentimizin yeri çok tehlikelidir ve doğrudan Gemlik fayının üzerindedir. Geçmiş olsun.”

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL