Genel Güncel

Seçimlerde Oy Kullanmazsak Ne Olur?

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleri gününde oy kullanmayı tercih etmeyen kişiler ya da çeşitli nedenlerle oy kullanamayacak vatandaşlar oy kullanmama durumunun olası sonuçlarını merak ediyor. Peki, Oy kullanmama cezası varmı, varsa ne kadar?

Seçimlerde Oy Kullanmazsak Ne Olur?

Türkiye, yerel yöneticilerini seçmek için 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçimi için sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Yerel seçimlere sayılı günler kala oy kullanmama cezasının olup olmadığı ve varsa cezanın miktarı ise yoğun olarak sorgulanmaya başladı.

 

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 1 Ocak’ta başlayan seçim takvimi işliyor. Seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına 29 Şubat’ta başlandı. 24 Mart’ta seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı tamamlandı. YSK, 34 siyasi partinin katılabilme yeterliliğine sahip olduğunu belirledi. Her seçmen, kanunda sayılan istisnalar dışında, hangi sandık seçmen listesinde kayıtlı ise ancak o sandıkta oy kullanabilecek. Bir seçmen, hangi seçim çevresinin seçmeni ise ancak o seçim çevresinde yapılan seçimler için oy kullanabilecek.

 

Oy kullanmama cezası 2024 Yerel seçimlerde oy kullanmazsak ne olur Oy kullanmak zorunlu mu?

 

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 25. maddesine göre, seçimlerde oy kullanmak yasal bir zorunluluktur. YSK tarafından oy kullanmanın gerçekleşmediği durumda cezai işlem uygulanmaktadır. Her bireyin vatandaşlık görevi olan oy kullanmanın kullanılmadığında cezası YSK tarafından belirlenir. Oy kullanmayan kişiler için ceza tebligatı gönderilir. Ceza tebligatının elinize ulaşmasıyla birlikte pusula üzerinde ödeme işlemleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Ödeme işlemleri Maliye Bakanlığı ya da PTT gibi kurumlar üzerinden yapılmaktadır. Bu cezalar Maliye Bakanlığı’na ödenir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL