Güncel Sultanbeyli

Sultanbeyli’de Elma İle Ölüm İddialarının Ardından Bakımevinin Faaliyetleri Durduruldu

Sultanbeyli’de özel bir engelli bakım merkezinde kalan otizmli Oğuz Sercan Şevker (31) iddiaya göre yasak olmasına rağmen elma yedirilmesi nedeniyle ölümüne neden olduğu öne sürülen Engelli Bakımevi bakanlık tarafından faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildi.

Sultanbeyli’de Elma İle Ölüm İddialarının Ardından Bakımevinin Faaliyetleri Durduruldu

Olay 20 Ekim Perşembe günü saat 15.00 sıralarında gerçekleşti. İddiaya göre, 7 yıldır Sultanbeyli’de özel engelli bakım merkezinde kalan Otizmli Oğuz Sercan Şevker (31) elma yerken nefessiz kaldı. Şevker’e ilk müdahale bakımevinde yapıldı. Oğuz Sercan Şevker ardından özel bir hastaneye kaldırıldı. 12 gün yoğun bakımda kalan Şevker, hayatını kaybetti.
Olayın ardından gazetecilere açıklamada bulunan acılı ailenin şikayet talebi üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı devreye girdi. Bakanlığın el attığı olayda bakımevi soruşturma bitene kadar kapatılmasına karar verildi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Bakanlığı açıklamasında ise, “Basında yer alan ve 20 Ekim’de İstanbul’da özel bir engelli bakım merkezinde bakım altında iken yediği elmanın nefes borusuna kaçması sonucu yoğun bakıma kaldırılan ve sonrasında vefat eden engelli bireyin ölümü ile ilgili söz konusu kurumun ihmali olup olmadığının idari olarak soruşturması tamamlanıncaya kadar, özel engelli bakım merkezi ile ilgili olarak kapatılma süreci başlamış, il müdürlüğümüze bu yönde gerekli talimat verilmiştir. Kurumda bakım altında olan engelliler İstanbul’da bulunan farklı bakım merkezlerine yerleştirilecek ve bakımlarında herhangi bir aksama yaşanmayacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” denildi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL