Güncel İstanbul Sultanbeyli

Sultanbeyli’de Mevlana İdris Kütüphanesi Açıldı

Sultanbeyli’de gece gündüz kitapseverlere açık olan Mevlana İdris Kütüphanesi’nin açılış töreni yapıldı.

Sultanbeyli’de Mevlana İdris Kütüphanesi Açıldı

Sultanbeyli’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof.Dr. Mustafa Şentop’un katılımıyla Mevlâna İdris Kütüphanesi hizmete açıldı. Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği açılış programında Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin gençlere müjdeli haberi vererek kütüphanenin 24 saat açık olacağını duyurdu.

Açılış programına katılanlar arasında kütüphanenin adını yaşattığı Mevlana İdris’in ailesi de yer aldı. Açılışın ardından Şentop, kaleme aldığı “Osmanlı Yargı Sistemi ve Kazaskerlik” adlı kitabını öğrenciler için imzaladı.

BAŞKAN KESKİN, “KÜTÜPHANEMİZ 24 SAAT HİZMETİNİZDE OLACAK”

Programda söz alan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin şöyle konuştu:

“Kendi ifadesiyle çölün derdini omuzlayan ve adını Kütüphanemize taşıdığımız Mevlana İdris pirimize rahmet diliyorum. Cumhuriyetimizin 100 yılını coşkuyla kutlayacağımız 2023 sayılı günler kala bu güzel yeri sizlere kazandırırken, ilçemizin kalbimizin attığı her bir noktaya kütüphane kazandırmaktan ödün vermeyeceğiz. Mevlana İdris Kütüphane’mizle birlikte ilçemizde 15. kütüphanemizi açmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz.

Elbette öyle insanlar vardır ki ahirete irtikal etseler dahi, şiirleriyle, yazılarıyla bizlere bıraktıkları eserleriyle yaşamaya devam eder. Mevlana İdris ise yaşamı bir emanet olarak kabul eden biriydi. Eserlerinde anlattığı vapurlar, kediler, kuşlar ve daha bir çok yer onu çok iyi tanırdı. Bu sözlerle birlikte gençlerimiz için söyleyelim, kütüphanemiz 24 saat hizmetinizde olacak. Sağ olun, var olun kitapla kalın. ”


KAYMAKAM ŞAHİN, “GENÇLERİMİZE HAYIRLI OLSUN”

Sultanbeyli Kaymakamı Kemal Şahin ise yaptığı konuşmasında gençlerin eğitimine dikkat çekerek, “Sultanbeyli hepimizin bildiği gibi İstanbul’un Anadolu’nun yıldızı gibidir. Bundan dolayı gençlerin yoğun bir ilçe olarak Sultanbeyli’de eğitim bizim birinci önceliğimiz. Bu konuda bizim yapabileceği en iyi şey gençlerimizin kütüphanelerimizle buluşmasıdır. Mevlana İdris, 7 güzel adamdan sonra en güzel adam. Bu kütüphanenin yapımında emeği geçenlere teşekkür ediyor, gençlerimize hayırlı olsun.” dedi.

BAŞKAN ŞENTOP, “ÖZELLİKLE ÇALIŞABİLECEĞİ MEKANLARIN OLMASI SON DERECE ÖNEMLİ”

Sultanbeyli’nin kültürel çalışmalarla da dikkati çektiğini belirten Şentop, “Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum. Nice böyle çalışmalar, inşallah devam eder. Bu kütüphanenin 7/24 açık olması son derece önemli. Bizim gençliğimizde kütüphaneler normal mesai saatleri içerisinde çalışırdı. 17.00-17.30 gibi kütüphaneler kapanırdı. Marmara Üniversitesi’nde idari görevdeyken dekan arkadaşımızın da gayretleriyle gece 12’ye kadar açık yapmıştık, kütüphaneyi. Çok ilgi çekmedi. Ama zaman içerisinde 24 saat açık olan kütüphanelerin kıymeti anlaşıldı. İlçelerimizde özellikle gençlerin çalışabileceği mekanların olması son derece önemli.” ifadelerini kullandı.

“BAŞKALARINININ GÖREMEDİKLERİNİ GÖREN BİR PERSPEKTİFİ VARDI”

Şentop, 1987’de hukuk fakültesine başladığını, Mevlana İdris Zengin’le de tanışmalarının o döneme denk geldiğini dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Vefatına kadar yakın arkadaşlığımız, dostluğumuz devam etti. Biz de 1988’de dergi çıkarttık. O dergiye görünür, görünmeyen destekleri oldu. Bir hukuk dergisi. Bizim bilhassa edebiyat ilgimizi canlı tutan, Andırın Postası’nın eki İkindi Yazıları’nda genç yazarlara, edebiyat şiir alıştırmaları yapan gençlere sayfalarını açtı. Yakın arkadaş çevremiz vesilesiyle çok sık görüşmüştük. 2019’un Eylül ayının ortalarında birlikte çalışmaya başladık. Zaman zaman konuşmalar yapıyordum, bu konuşmalar içerisinde dikkati çeken cümleler ve kelimeler vardı. Onların sahibinin Mevlana İdris olduğunu söylemek isterim. Hayata bakışında, başkalarının göremediklerini gören bir perspektifi vardı.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL