Güncel Köşe Yazıları Lavinia

TİKTOK’TAN UZANAN BİR GÖNÜL KÖPRÜSÜ: Kahramanımızın adı ise Dilek Arca…

Kullanıcıların son zamanlarda fenomenlik ve kazanç sağlama adı altında en çok kullandığı bir sosyal platform olan TikTok’tan yaralara merhem olan bir kadından bahsetmek istiyorum, Dilek Arca’dan…

TİKTOK’TAN UZANAN BİR GÖNÜL KÖPRÜSÜ: Kahramanımızın adı ise Dilek Arca…

Aslında konuya biraz eleştiri ile başlamak istiyorum. Geçtiğimiz haftalarda ünlü şarkıcı Demet Akalın kızı Hira’nın TikTok’ta bir fenomenin canlı yayınında 7 bin TL gibi bir tutar harcadığı haberleri gündeme sansasyonel haber şeklinde düşerken neden Dilek hanım gibi yardımseverlerden bahsedilmiyor.  Hatta Akalın’ın yaşadığı bu olayla ilgili açıklaması TikTok kullanıcıları tarafından akım yapılmış durumdayken, insanoğluna akıl sır erdirilmiyor tabirini gerçekten yaşıyoruz.

Normal şartlarda TikTok platformunun birçok içeriklerinden dolayı kınayan hatta evlatlarımızın, kardeşlerimizin bile yer aldığı bu sanal âlemde meğerse birde yüreği güzel, gönlü ve eli geniş olup kendini insanlığa ve insan olmaya adayan kullanıcılarda varmış.

Bugün TikTok’un keşfetinde karşıma çıkan bir videonun hala yüreğimde sıcaklığını hissediyorum. Çünkü o videoda son zamanlarda çevremizdeki çoğu insanda görmediğimiz, yüz çevirdiğimiz vicdan, vefa ve yardımseverlik kavramları vardı.

KULLANICILAR ŞEHRİBAN TEYZE İÇİN EL ELE VERDİ

O videonun başkahramanı Dilosh Photography’nin sahibi olan Dilek Arca, Fransa’da ikamet etmekte olup, orada topladığı yardımları Türkiye’ye gelerek ihtiyaç sahiplerine ulaştıran yardımseverlerimizden biriydi. 2 ayda bir Türkiye’ye gelerek yapılan kurban bağışlarını kapı kapı gezerek, ihtiyaç sahibi evlere dağıtıyordu. Evet bu durum herkes için normal gelebilir, ancak durum bundan ibaret değildi aslında. Bu seferki durağı olan Erzincan’da yaşlı bir teyze oldu.

O video Dilek hanım, sokakta karşılaştığı yaşlı bir teyzeye kurban payı uzatırken, teyzenin “Ben bunu pişiremem odunum bitti, yok.” demesi ile başlamıştı olay. Dilek hanım yaşlı teyzemizin bu sözlerinden etkilenerek, ona uzattığı o kurban payını kendi evinde pişirip, ertesi gün teyzemizin evine götürerek teslim etti. Belki de orada bizler olsaydık, hiç uğraşmayıp o payı başka birine verebilirdik.

İşte TikTok’ta paylaşılan o saniyelik videoya dair bu kısa kesitten bahsettiğim için “Takipçi artırmak veyahut aktif kalmak amaçlı paylaşılmıştır. Ne var burada?” dediğinizi duyar gibiyim. Ama olayın devamında, aslında zararlı olarak gözüken sosyal platform TikTok’un kullanıcıları ve Dilek hanımın takipçileri tarafından yaşlı teyzemiz Şehriban hanım için bir yardım kampanyası başlatıldı. Hatta Dilek hanım bu konuya hiç değinmeden kullanıcıların isteği üzerine gerçekleşmesi ise aslında halen içimizde yaşayan bir merhamet duygusu olduğuna işaret etti.

Ufacık bir et parçasının pişirilerek Erzincanlı Şehriban teyzeye ulaşması, onun evini ve yaşam biçimini gözler önüne sererken, yüzlerce kişinin desteği ile Erzincan’a yardım eli uzandı. Takipçilerinin desteği ile Dilom hanım kurduğu bir ekiple birlikte yaşlı teyzenin öncelikli olarak evini boşaltıp temizlerken, yeni eşyalarına ulaşması içinde halen çalışmalarını sürdürüyor.

İşte böyleydi Dilek hanımla TikTok hikayemiz…

Ünlü kişilerin ufacık olaylarını gündem, namı değer sosyal medya akımı yapana kadar veya sırf fenomenlik uğruna kendimize farklı bir dünya yaratmak yerine ufacık şeylerle de büyük başarılar, takdirler elde edilebilirdi…

Ajans 81 ve Lavinia olarak Dilek Arca hanımefendiye ve yardımseverlere teşekkür ediyoruz…

82 milyonun gönüllerini fetheden kadın Dilosh.

YORUMLAR (1)

  1. Alaattin diyorki:

    Merhaba ben engelliyim kanser hastasiyim çaresizim lütfen Allah rızası için beni dilek arca ablaminan beni görüştürun çaresizim engelliyim hastayım lütfen

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL