Güncel İstanbul Yurt

UİGAD, Depremzedelere Desteğini Sürdürüyor

Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Cesim Yener ve Yönetimi düzenledikleri iftar programında depremzedelerle bir araya geldi.

UİGAD, Depremzedelere Desteğini Sürdürüyor

Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD) Yönetimi Ramazan ayı dolayısıyla gelenekselleştirdiği iftar programını bu sene deprem bölgesinde düzenledi.  Hatay’ın Kırıkhan ilçesi ve Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde yapılan Geçici Konteyner Kent Yaşam Alanı’nda yaşayan depremzedeler için 3 bini aşkın kişilik iftar programı gerçekleştirildi. UİGAD Genel Başkanı Cesim Yener, UİGAD Genel Başkan Yardımcısı Yunus Ceylan, UİGAD Genel Saymanı Serpil Ayan ve UİGAD İstanbul İl Başkanı Emrullah Güvener’inde katılım sağladığı programda paydaş olan STK temsilcilerinin yanı sıra basın mensupları da yer aldı. Yoğun ilgi gören program kapsamında depremzede çocuklara yiyecek ve içecek ikramının yanı sıra, yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla bayramlık olarak ayakkabı ve kıyafet hediye edildi. İftar saatinin yaklaşması ile birlikte Kur’an-ı Kerim tilaveti yapılırken, ezanın okunmasıyla birlikte dualar eşliğinde tutulan oruçlar açıldı.

“SOSYOLOJİK VE PSİKOLOJİK ETKİLERİ KALKANA KADAR YANLARINDAYIZ”

İftar programına yönelik açıklamada bulunan Başkan Yener, “Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremin üzerinden 2 aydan fazla bir süre geçti. Bundan dolayı her yıl UİGAD adına ihtiyaç sahipleri için düzenlediğimiz iftar programını deprem bölgesinde gerçekleştirmek istedik. Hatay’ın Kırıkhan ilçesinin yanı sıra Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde de kurulan Geçici Konteyner Yaşam Alanı’nda düzenlediğimiz iftar programında, depremzede kardeşlerimiz ve büyüklerimizle aşımızı ve ekmeğimizi paylaştık. Ülke genelinde normalleşmeye başladığımız bugünlerde çadır kent ve konteyner kentlerde kalan depremzede hemşehrilerimizin bizlere olan ihtiyacını yakından gördük. 11 ilde büyük yıkıma neden olan ve 14 milyonu etkileyen depremin yaraları çok derin ve bu yaranın iyileşmesi yıllarca bile sürebilir. Bu yüzden bizler UİGAD olarak depremzede kardeşlerimizin ilk günlerde olduğu gibi hem sosyolojik hem de psikolojik etkilerinin tamamen ortadan kalkıncaya kadar yanlarında olacağız.” dedi.

Ayrıca, Hatay’ın Antakya ve Kırıkhan ilçelerinide gezerek depremden etkilenen yapıları ve enkaz alanlarını inceleyen UİGAD Yönetimi, “Ülkemizin bir daha böylesi acılar yaşamaması için bilimin gösterdiği yolda, ilgili tüm paydaşları dahil ederek kararlılıkla ilerlemeliyiz.” açıklamasında bulundu.

Öte yandan Başkan Yener, deprem bölgesinden İstanbul’a gelen bir çok depremzede ailenin barınma ihtiyaçlarına yardımcı olarak erzak yardımında bulunduklarını belirterek, depremin ilk anında da bölgeye ayni ve maddi yardım yaptıklarını söyledi.

    

           

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL