Dünya Güncel Kültür-Sanat

Van Gogh’un çalınan tablosu yıllar sonra bulundu!

Sanat dünyasının Indiana Jones’u’ olarak bilinen Hollandalı sanat dedektifi Arthur Brand, ressam Van Gogh’un üç buçuk yıl önce müzeden çalınan tablosunu buldu.

Van Gogh’un çalınan tablosu yıllar sonra bulundu!

Hollandalı ressam Van Gogh’un üç buçuk yıl önce koronavirüs salgını sırasında bir müzeden çalınan tablosu bulundu.

Sanat dedektifi Arthur Brand, “Tablonun çalınan Van Gogh olduğunu teyit etmek hayatımın en güzel anlarından biriydi” dedi

Hollanda polisinin sanat suçları biriminden Richard Bronswijk, “Arthur Brand, Hollanda polisi ile işbirliği içinde bu sorunu çözdü. Tablo, kesinlikle gerçek, buna hiç şüphe yok” diye konuştu.

Dedektif Brand, 1884 tarihli “Nuenen’deki Papaz Evi Bahçesi” adlı kayıp tabloyu Amsterdam’da bir evde teslim aldı. Üç ila altı milyon Euro değerinde olduğu tahmin edilen tablo, 30 Mart 2020’de Singer Laren Müzesi’nden çalınmıştı.

Van Gogh tablosunun nerede olduğu iki hafta öncesine kadar bilinmiyordu. Ancak bir kişi dedektifi arayarak tabloyu iade etmek istediğini söyledi.

Brand, kimliği açıklanmayan bir adamın tabloyu mavi IKEA çantası içinde, yastık kılıfı içinde kendisine teslim ettiğini kaydetti.

Dedektif yayınladığı bir videoda “tabloyu oturma odasında açtığını ve keşif karşısında şaşkına döndüğünü” gösteriyor.

HIRSIZA 8 YIL HAPİS CEZASI

Polis, Nisan 2021’de Hollanda medyası tarafından Nils M. olarak tanımlanan bir kişiyi hırsızlık suçundan tutukladı. Nils M. daha sonra sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Nils M. ayrıca bir başka soygunda Frans Hals’ın “İki gülen çocuk” adlı eserini çalmaktan da suçlu bulundu.

Brand, hırsızlıktan birkaç ay sonra, suç dünyasındaki bir kaynaktan Van Gogh tablosunu Nils M’den kimin satın aldığını öğrendiğini anlattı.

Sanat dedektifi, adamın şu anda kokain ithalat ve ihracatını içeren ayrı bir dava nedeniyle hapishanede olduğunu söyledi. Hollanda medyası bu kişinin 12 yıl hapis cezasına çarptırılan Peter Roy K. olduğunu ve tabloyu teminat göstererek cezasında indirim yapılmasını istediğini duyurdu. Peter Roy K.’nın kimliğini doğrulayan Brand, “ceza indirimi için anlaşma yapılmayacağını” kaydetti.

Van Gogh tablosu, onu Singer Karen Müzesine ödünç vermiş olan Groningen Müzesi müdürüne iade edildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL