Teknoloji

Yeni Trend Hidrojenli Araçlar

BMW, Honda ve Hyundai gibi otomobil üreticileri, elektrikli araçlardan sonra en çok ilgi görenlerin hidrojenli araçlar olacağını düşünüyor.

Yeni Trend Hidrojenli Araçlar

Bu yıl Las Vegas’ta düzenlenen CES 2024 fuarı dil modelleri, araç içi yapay zeka asistanları ve gelecekteki araçlarımızın iç mekanlarını dolduracak gibi görünen devasa bilgi-eğlence ekranlarıyla doluydu. Ancak şimdi ortalığın sakinleşmesiyle birlikte, hidrojen konusunun ve yakıt hücresiyle çalışan binek araçlara yeniden odaklanmanın kitleler tarafından gözden kaçırılan önemli bir konu olduğu anlaşılıyor.

 

Hyundai’nin fuardaki ana standı hidrojen ve şirketin plastik ve biyokütle gibi atık ürünlerden temiz enerji üretme hedefi çevresinde hazırlanmıştı, ancak aynı zamanda H2 ile ağır yük araçlarına güç sağlama konusundaki kararlılığı da ortaya koyuyordu.

 

 

Hyundai, 2018 yılında Nexo’yu seri üretime geçirip piyasaya sürdüğünde bu teknolojiye erken yatırım yaparak hidrojenle çalışan araç satışlarında dünyanın en yüksek pazar payına sahip oldu. Ayrıca tek bir dolumla 400 km gidebilen XCIENT Yakıt Hücreli kamyonu da satışa sundu.

 

Ancak CES’te, HTWO girişiminin çelik, inşaat, hava mobilitesi, denizcilik, robotik ve en önemlisi binek otomobil dahil olmak üzere Hyundai Grubu genelinde çok sayıda alanda hidrojen üretimi, depolanması, taşınması ve kullanımına odaklanacağını duyurdu.

 

 

Hyundai hidrojenin odak noktası olduğunu açıkça belirtmiş olsa da FCX Clarity modeliyle hidrojen yakıt hücresi teknolojisinin bir diğer önemli destekçisi olan Honda da hidrojeni geleceğin ulaşımında önemli bir faktör olarak gördüğünü belirtiyor.

 

Inoue, Honda’nın FCX Clarity modelinin nispeten düşük satış hacminin, modelin yüksek fiyatının yanı sıra zayıf hidrojen yakıt altyapısına da bağlanabileceğini belirtti. Ancak hidrojenin, altyapı hazır olduğu sürece hala iş planının bir parçası olduğunu da sözlerine ekledi. Hyundai gibi Honda da hidrojen araştırma çalışmalarını şimdilik ticari araç ve sanayi sektörlerine odakladığını belirtiyor.

 

 

BMW ise kısa süre önce Münih’teki merkez fabrikasının 2027’den itibaren sadece elektrikli araç üreteceğini, ancak montaj hattının esnek ve diğer alternatif yakıtlara açık kalacağını duyurdu.

 

BMW yönetim kurulu üyesi Milan Nedeljković Top Gear’a verdiği demeçte “Hidrojen önemli bir alternatif olmaya devam ediyor” dedi ve devam etti: “Bu nedenle bir hidrojenli araç filomuz var ve bu nedenle teknolojiyi daha da geliştirmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Alternatiflerin göz önünde bulundurulması gerekiyor; bu yüzden tesislerimizi hidrojen ve diğer teknolojilere karşı esnek tutuyoruz.”

 

Hem Hyundai hem de Honda’dan yöneticiler, hidrojenli binek araçların kitlesel olarak ne zaman kullanılmaya başlanabileceğine dair kaba bir tahmin olarak 2040 yılını gösteriyor. Bu, yakıt ikmali altyapısının ciddi bir kitleye ulaşmasının yanı sıra teknolojinin fiyatının müşteriler için daha makul bir seviyeye inmesine bağlı.

 

Bu nedenle, hem Honda hem de Hyundai hidrojen çalışmalarını, üretim süreçlerini güçlendirmeye ve ağır yük ve ticari araçlar için tercih edilen yakıt olarak dizelin yerini almaya odakladıklarını doğruladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL