Güncel

“Yıl bitmeden, 46 bin deprem konutu ve köy evini hak sahibi depremzedelerimize teslim etmeyi planlıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Önümüzdeki aydan itibaren yapımı tamamlanan deprem konutlarının hak sahiplerine teslimine başlıyoruz. Yıl bitmeden, toplam 46 bin deprem konutu ve köy evini hak sahibi depremzedelerimize teslim etmeyi planlıyoruz” dedi.

“Yıl bitmeden, 46 bin deprem konutu ve köy evini hak sahibi depremzedelerimize teslim etmeyi planlıyoruz”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) AK Parti Grup Toplantısı’na katılarak bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, Gazze’deki İsrail zulmüne maruz kalanların, 7 Ekim’den beri yaşadıklarını, “tam bir cehennemdi” ifadesiyle tarif ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yüzde 70’den fazlası kadın ve çocuk olmak üzere yaklaşık 16 bin Gazzeli kardeşimiz, İsrail’in saldırıları sonucunda şehit oldu. 35 binin üzerinde Filistinli kardeşimiz yaralandı. Şehitlerin her birini rahmetle yâd ediyor, yaralılara Allah’tan acil şifalar niyaz ediyorum” diye ekledi.

“İSRAİL YÖNETİMİNİN İNSANLIK VİCDANI YANINDA ULUSLARARASI HUKUK ÖNÜNDE DE HESAP VERMESİ İÇİN MEVCUT TÜM YOLLARI DENEYECEĞİZ”

Gazze’deki binaların üçte ikisinin yıkıldığını veya tahrip olduğunu ya da kullanılamaz hâle geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu: “Gazze’deki sağlık ve eğitim altyapısı tamamen çökmüş durumda. Gazze’de son asrın en büyük mezalimlerinden birini yapan Netanyahu, adını tarihe şimdiden ‘Gazze kasabı’ olarak yazdırmıştır. Bu kara leke sadece Netanyahu’nun değil, ona koşulsuz destek veren herkesin alnına yapışmıştır. Bu utanç lekesi hiçbir zaman temizlenmeyecektir. Gazze’de işlenen insanlık ve savaş suçlarını da, bir ikisi hariç, batılı ülkelerin tepkisizliğini de asla unutmayacağız. İsrail yönetiminin insanlık vicdanı yanında uluslararası hukuk önünde de hesap vermesi için mevcut tüm yolları deneyeceğiz.”

“YATIRIM, İSTİHDAM, ÜRETİM, İHRACAT VE İNOVASYON ODAKLI ÇALIŞAN HER GİRİŞİMCİMİZİN YANINDAYIZ”

Devletin teşvikleri sayesinde, tüm Türkiye sathında âdeta bir ihracat ve üretim seferberliği yaşandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel ekonomideki zorluklara, bölgemizde patlak veren krizlere, 6 Şubat depremlerinin olumsuz etkilerine rağmen yakaladığımız bu ivmeyi çok değerli bulduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bu iklimin güçlenmesi için iş dünyamıza her türlü desteği sağlıyoruz. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve inovasyon odaklı çalışan her girişimcimizin yanındayız” dedi.

“DEPREM FIRSATÇILARINA GÖZ AÇTIRMIYORUZ”

“Ülkemizde maalesef, depremi siyaseten fırsata çevirmek isteyenler olduğu gibi, ekonomik kazanca dönüştürmek isteyen tamahkârlar da var” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin acısını istismar eden deprem turistlerinin, son seçimlerde sandıkta derslerini aldıklarını, millî iradenin şamarını yediklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Ekonomik hayattaki deprem fırsatçılarına da biz göz açtırmıyoruz. Bilhassa yapı malzemeleri ve yapım işlerinde piyasa gerçekleriyle izah edilmeyecek fahiş fiyatlar söz konusu. Öyle durumlar var ki, aynı malzeme aralarında 60, 70 kilometre olan iki şehrimizde yüzde 20, yüzde 30 fiyat farkıyla satılıyor. Tamamen açgözlülükten kaynaklanan bu çarpıklığın, bu vicdansızlığın üzerine gitmekte kararlıyız.”

Fırsatçılarla mücadele ederken deprem konutlarını tamamlamak için bölgede fedakârca çalışan firmalara da her türlü desteği vereceklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Deprem felaketi sonrası oluşan yoğun talebin, yapım işlerinde maliyetleri artırdığının farkındayız. Bu süreçte şirketlerimize yardımcı olmak adına yapım işlerine ek fiyat farkı ve süre uzatımı verilmesine imkân tanıyoruz. Özellikle depremden önce ihale edilen yapım işi sözleşmelerinin zamanında tamamlanmasında sorunlar yaşandığını gördük. Yatırımların planlanan sürede tamamlanması için, devlet olarak bu konuda da hem kolaylık gösteriyor hem de yük alıyoruz. Bizim görevimiz; işini düzgün yapana destek olmak, aşırı kâr peşinde koşanlara da fırsat vermemektir” ifadelerini kullandı.

Deprem bölgesinde yürütülen inşa ve ihya çalışmalarına yaklaşımlarının bu yönde olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnşallah, önümüzdeki aydan itibaren yapımı tamamlanan deprem konutlarının hak sahiplerine teslimine başlıyoruz. Yıl bitmeden toplam 46 bin deprem konutu ve köy evini, hak sahibi depremzedelerimize teslim etmeyi planlıyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL