Ekonomi Güncel

Zeytinyağına büyük zam!

2022’de 421 bin ton olan üretimin bu yıl 180 bin tona kadar düşeceği ve zeytinyağının litre fiyatına yüzde 100 zam geleceği tahmin ediliyor.

Zeytinyağına büyük zam!

Geçen yıldan kalan 150 bin tonla birlikte Türkiye’nin bu seneki stoku 330-350 bin tona ulaşıyor. Ancak fiyatların yüzde 100’ün üzerinde artacağı tahmin ediliyor. Zeytinyağının litresinin 400 lirayı geçmesi bekleniyor.

Türkiye’nin iç pazarda 150-200 bin ton tüketimine rağmen zeytinyağındaki yüksek fiyatları değerlendiren sektör temsilcileri, girdi maliyetlerini gerekçe gösteriyor. Üretim, toplama, işleme, şişeleme ve lojistik maliyetlerinin geçen yıla göre yüzde 150 arttığı belirtiliyor.

FİYATLARIN ARTMASI BEKLENİYOR

Ege Sanayi Odası (EBSO) Yağ Sanayi Meslek Komitesi Meclis Üyesi Nejat Özduran, ihracat yasağının süresiz uzatılmasının iç piyasada fiyatlara etkisi olmadığını söyledi.

Özduran “Yasağın başladığı ağustostan bu yana fiyatlar yükseldi, aksine hiç düşmedi. Dövize bağlı olarak artacak da. İspanya’da 9 avro civarında. Bu şartlarda Türkiye’de iç piyasada fiyat düşüşü de beklenemez. Zeytinyağının maliyeti 250-270 TL. Fiyatların yükseleceğini bekliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

MALİYETLER ARTTI

Dünyanın aksine Türkiye’de fiyat artışının yüksek talepten değil, maliyetlerdeki artıştan kaynaklandığına dikkat çeken Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TDGF) Yönetim Kurulu Başkanı Demir Şarman girdilerin döviz kurlarıyla bağlantılı olduğuna işaret etti. Şarman “Dünyayla ayrışmanın nedeni bu” ifadesini kullandı.

Türkiye Gazetesi haberine göre; Fiyat artışlarının yükselen tarımsal girdi maliyetleri nedeniyle olduğunu belirten gıda sanayi sektörü, krediye erişim noktasında kolaylık talep ediyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL