Eğitim Güncel

180 Günlük Eğitim 200 Gün Olacak

Milli Eğitim Bakanlığı yaz tatili süresi ile ilgili yeni bir karar almak üzere harekete geçti. 180 günlük eğitim süresini artırmaya yönelik adımlar atacak. Bu uygulamanın da 2024-2025 yılına yansıtılması planlanıyor.

180 Günlük Eğitim 200 Gün Olacak

Okullarda yaz tatili uygulaması ile ilgili yeni karar alındı. Geçtiğimiz aylarda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ara tatil uygulaması ile ilgili anket yayınlamıştı. Okullarda uygulanan ara tatil uygulamasının yanı sıra yaz tatili süresi ile ilgili de plan değişikliğine gidiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda uygulanan 180 günlük eğitim süresini artırmaya yönelik adımlar atacak. Bu uygulamanın da 2024-2025 yılına yansıtılması planlanıyor. Peki, Yaz tatili kısalacak mı, ne kadar olacak?YAZ TATİLİ KISALACAK MI, NE KADAR, KAÇ GÜN OLACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından alınan yeni karara göre okullarda yaz tatili süresi kısalıyor. Sabah’ta yer alan habere göre; okullarda 180 olan eğitim-öğretim iş gününün 200 güne çıkarılması hedefleniyor. Bu doğrultuda öğrenciler yaz tatilini daha kısa yapacak ve yıl içerisinde daha fazla okula gidecek.

180 GÜNLÜK EĞİTİM 200 GÜN OLACAK

Bir yıl içerisinde öğrenciler toplamda 180 okul günü eğitim görüyor. Bu süre, kar tatili, bayramlar ve resmi tatiller sebebiyle farklılık gösterebiliyor. Öğrenciler, 180 günün 180’ininde de tam verim eğitim alamadıkları için bu sürenin 200 güne çıkarılması hedefleniyor. Birçok dünya ülkesinde de bir yıl içerisinde ortalama 200 gün eğitim süresi uygulanıyor. 13 haftalık yaz tatilinin daha kısa sürelere düşürülebileceği öngörülüyor.

 

ARA TATİL UYGULAMASI KALKACAK MI?

Okullarda kasım ve nisan aylarında 5 gün olmak üzere hafta sonuyla beraber 9 gün süren ara tatil uygulaması ise devam edecek. Öğrenciler, ilk sınavlarından sonra dinlendikleri ara tatillerini yine aynı şekilde kullanacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL