Güncel Teknoloji

Elektronik ürünlerde 1 Ekimden İtibaren Cayma Hakkı Olmayacak

Ticaret Bakanlığı’nca, mesafeli sözleşmelerde satıcı adına işlem yapan aracı hizmet sağlayıcılara yeni yükümlülükler getirilirken; telefon, akıllı saat, bilgisayar,  tablet gibi elektronik ürünlerde 15 günlük cayma hakkı kaldırılacak.

Elektronik ürünlerde 1 Ekimden İtibaren Cayma Hakkı Olmayacak

Telefon, akıllı saat, bilgisayar,  tablet gibi elektronik ürünleri içeren yeni düzenlemeye yönelik Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yapılan yeni düzenlemeye göre, mesafeli sözleşmelerin büyük bir kısmının platformlar üzerinden yapıldığı dikkate alınarak satıcı/sağlayıcı adına işlem yapan aracı hizmet sağlayıcılara aracılık ettikleri mesafeli sözleşmelere ilişkin bazı yükümlülükler getirildi.

Cep Telefonu, tablet, Bilgisayar Gibi Ürünlerde Cayma Hakkı Kaldırılıyor

Cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlar, taşıt ve drone başta olmak üzere ilgili resmi sicillerine kayıt ve tescili zorunlu olan taşınırlar, tescil veya kayıt sonrası kullanılmamış mal olarak tekrar satışa konu edilememesi, kurulum veya montajı satıcı veya yetkili servis tarafından yapılan malların ilave maliyete katlanılmadan yeniden satışa konu edilememesi için tüketicilerin tam ve doğru olarak bilgilendirilmesi şartı ve sözleşenlerin mutabakatı ile cayma hakkı kullanımından istisna tutuldu. Ancak, kusurlu ürünler veya yanlış ürün gelmesi gibi durumlarda tüketici cayma hakkını kullanabilecek.

Öte yandan yeni yönetmeliğin 1 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun İle Kat Mülkiyeti Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile AB direktiflerine uyum sağlanması amacıyla düzenleme yapıldığına dikkat çekildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL