Dünya Genel Güncel

Hangi ülkeler Türkiye’ye arama ve kurtarma ekibi gönderdi?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem nedeniyle 10 kentte can pazarı yaşanıyor. Peki bu zor süreçte Türkiye’ye yardım eden hangi ülkeler var? İşte detaylar….

Hangi ülkeler Türkiye’ye arama ve kurtarma ekibi gönderdi?

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7.7 ve Elbistan ilçesinde ise 7.6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Deprem Kahramanmaraş’ın yanı sıra Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Malatya ve Hatay’ı enkaz alanına çevirdi. Can pazarının yaşandığı bu bölgeler için tüm dünya ülkeleri kollarını sıvadı. İşte Türkiye’ye destek için ekip gönderen o ülkeler…

İNGİLTERE

76 kişilik arama ve kurtarma ekibi gönderen İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, “Bu sabah düşüncelerim Türkiye ve Suriye halkıyla, özellikle de depremde mahsur kalanları kurtarmak için yiğitçe çalışan ilk müdahale ekipleriyle birlikte. Birleşik Krallık, elimizden gelebilecek her şekilde, yardıma hazırdır.” ifadelerini kullandı.

İSVİÇRE

İsviçre, 80 kişilik bir ekibi arama ve kurtarma faaliyetlerinde bulunmak üzere deprem bölgesine gönderme kararı aldı.

AVUSTURYA

Avusturya’dan 80 asker ve 25 özel arama ve kurtarma ekibi de deprem bölgesine gönderildi.

FRANSA

Fransa, bu akşam 139 arama kurtarma görevlisini Türkiye’ye göndereceğini duyurdu.

MACARİSTAN

Macaristan, 50 kişilik bir ekibin deprem bölgesine gönderileceği bilgisini paylaştı.

ÇEKYA

Çekya, 68 kişiden oluşan arama kurtarma ekibini Türkiye’ye gönderdi.

YUNANİSTAN

Yunanistan’dan Özel Afet Müdahale Birimine (EMAK) bağlı 21 itfaiyecinin ve iki arama kurtarma köpeğinin, arama kurtarmada kullanılacak özel araçlarla birkaç saat içerisinde yola çıkacağı kaydedildi.

BULGARİSTAN

Bulgaristan İtfaiye ve Sivil Savunma birimlerine bağlı 58 kişilik uzman kurtarma ekibinin Türkiye’ye hareket edeceği, ekibin kurtarma çalışmaları için donatılmış 20 araçla gideceği açıklandı.

Ayrıca, yatak, yastık, battaniye, nevresim, havlu ve diğer eşyalardan oluşan 1000 uyku seti yollamaya hazır olduğu bildirildi. Bulgaristan, bu yardıma takviye olarak 1000 battaniye, 1000 nevresim takımı göndereceğini, Bulgaristan’da Türk Kızılay ile oluşturulan acil yardım deposundan da 300 mutfak takımı, 300 aile tipi çadır, 300 kalorifer, 1000 döşek ve 3 bin battaniyeden oluşan yardım takviyesinin hazırlanacağını kaydetti.

ARNAVUTLUK

Arnavutluk Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Arnavutluk Savunma Bakanlığı ve Ulusal Sivil Savunma Ajansından aralarında sağlık ve arama-kurtarma personeli bulunan 7 araç ve 53 kişiden oluşan ekibin Türkiye’ye gönderildiğini bildirdi.

HOLLANDA

Hollanda 15 tonluk ağır kurtarma araçları ve diğer malzemeleri içeren bir kargo uçağının Eindhoven’dan Türkiye’ye hareket edeceğini, ayrıca bir başka uçakla 65 kişi ve 8 kurtarma köpeğinin deprem bölgesine gönderileceğini açıkladı.

İSPANYA

İspanya, iki askeri uçakla 90’dan fazla kurtarma ve sağlık ekibinin Türkiye’ye gönderileceğini duyurdu.

İspanya’da “Sınırsız İtfaiyeciler” örgütü gibi bazı sivil yardım ekipleri de 10-15 kişilik gruplarla yardım için Türkiye’ye gideceğini açıkladı.

POLONYA

Polonya’dan 76 itfaiyeci ile 8 kurtarma köpeğinin, Türkiye’ye gönderileceği kaydedildi. Romanya hükümeti de Türkiye’ye yardım ekipleri göndereceğini açıkladı.

ABD

ABD Başkanı Joe Biden, “Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremin neden olduğu can kaybı ve tahribattan derin üzüntü duyuyorum. Ekibime, Türkiye ile koordinasyon halinde durumu yakından izlemeye ve ihtiyaç duyulan her türlü desteği sağlamaya devam etmeleri talimatı verdim.” ifadelerini kullandı.

KKTC

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’deki Deprem afetinde görev almak üzere8 araç ve 20 personelin ile Girne limanından Taşucu’na gemi ile intikal edileceğini ve oradan afet bölgesine sevk edileceğini duyurdu.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “THY ile KTBK DAFYAR takımı 22 personel ile Antep e gidecek Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı personelinden oluşan 17 kişilik arama kurtarma ekibi PEGASUS ile Adıyaman a gidecek.” denildi.

ABC News’ten Luis Martinez, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby’nin, Türkiye’de meydana gelen depremlerin ardından her biri 79 kişiden oluşmak üzere iki arama ve kurtarma takımının Türkiye’ye gönderildiğini açıkladığını duyurdu.

KATAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüşen Katar Emiri Temim bin Hamad es-Sani taziye mesajlarını iletti.

atar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Kuveyt, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Türkiye ve Suriye’deki afetzedeler için yardım ve destek açıklamaları yaptı.

Katar Kızılay’ı yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ve Suriye’de depremden etkilenenler için acil yardım kampanyası başlattığını duyurdu.

RUSYA

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, “Deprem nedeniyle Türkiye’ye 100 kişilik arama kurtarma ekibini taşıyan 2 adet İl-76 uçağı gönderilmeye hazır.” ifadelerini kullandı.

JAPONYA

Japonya Dışişleri Bakanlığı, “Japonya’dan gönderilmesi öngörülen Japonya Uluslararası Acil Kurtarma Ekibi’nin 3 üyesinden oluşan bir öncü ekip ve 15 kişilik kurtarma ekibi, 6 Şubat 2023, saat 22:50’de (Japonya saatiyle) Haneda Havalimanı’ndan yola çıkıp, İstanbul aktarmalı olarak Adana’ya ulaştı.

AZERBAYCAN

Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı Özel Riskli Kurtarma Hizmeti Başkanı Tümgeneral Etibar İsmayılov, “Özel araç ve teçhizatlarımızı da götürüyoruz. Kardeşlerimizin yardıma ihtiyacı var. Onların yanında olacağız. İlk olarak biri kargo, ikisi yolcu uçağı olmakla 3 uçak gidiyor.” dedi. Ayrıca Azerbeycan ikinci bir ekibi daha Türkiye’ye gönderdi.

YUNANİSTAN

Yunanistan Özel Afet Müdahale Birimine (EMAK) bağlı arama kurtarma uzmanı 21 itfaiyeci, 2 doktor, 3 acil yardım sağlık personeli, 2 arama kurtarma köpeğinden oluşan ekip, Adana’daki İncirlik Hava Üssüne gitmek üzere Yunan Silahlı Kuvvetlerine ait C-130 tipi uçakla, TSİ 18.07’de Atina yakınlarındaki Elefsina Havaalanından hareket etti.

HOLLANDA

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, sosyal medya hesabından, Hollanda Arama ve Kurtarma Ekibi’nin bugün depremin olduğu bölgeye gideceğini belirterek, şunları kaydetti:

Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra da “Türkiye’de ve Suriye’deki yıkıcı deprem haberiyle şok olduk. Düşüncelerimiz Türk ve Suriyeli kurbanlar, mağdurlar ve aileleri ile birlikte. Hollanda Türkiye’ye Kentsel Arama ve Kurtarma ekibi gönderecek. Bu ekip, polis, askeri personel, ilk yardım ekipleri ve itfaiyecilerden oluşuyor.” paylaşımında bulundu.

İTALYA

İtalyan İtfaiyesinden bir keşif ekibi enkaz altında kalanların kurtarılması için yola çıktı. Malta ise bu alanda eğitimli kişilerden oluşan bir ekibin Türkiye’ye gönderileceğini açıkladı.

POLONYA

Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski, Twitter hesabında, “Türkiye’ye yardımımızın kabulüne dair resmi onay aldık. İtfaiyeciler bugün Türkiye’ye gidecek.” paylaşımında bulundu. Kaminski, Polonya’dan 76 itfaiyeci ile 8 kurtarma köpeğinin, Türkiye’ye gönderileceğini kaydetti.

ROMANYA

Romanya hükümeti de Türkiye’ye yardım ekipleri göndereceğini açıkladı. Romanya Acil Durumlar Komitesi, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile istişarenin ardından, depremden etkilenen bölgelere arama kurtarma ve sağlık ekipleri göndereceklerini duyurdu.

LÜBNAN

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Kahramanmaraş merkezli depremde enkaz altındakilerin kurtarılmasına yardım için Türkiye’ye ekip gönderebileceklerini açıkladı.

FİLİSTİN

Filistin Başbakanı Muhammed İbrahim Iştiyye, Türkiye ve Suriye’ye arama kurtarma ve sağlık ekibi göndereceklerini açıkladı. Filistin, merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından devam eden arama kurtarma çalışmalarına destek olmak amacıyla Türkiye ve Suriye’ye arama kurtarma ve sağlık ekibi gönderileceğini açıkladı.

KAZAKİSTAN

Kazakistan yönetimi, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde arama kurtarma çalışması yapmak için aralarında deneyimli kurtarma görevlileri ile doktorların yanı sıra özel eğitimli köpeklerin de olduğu ekibi Türkiye’ye gönderdi.

Kazakistan Acil Durumlar Bakanı Birinci Yardımcısı İbragim Kulşimbayev, “Uluslararası düzeyde deneyimleri olan kurtarma görevlilerimiz ve Afet Tıp Merkezi’nin sağlık çalışanları ile birlikte toplamda 41 kişilik ekip Türkiye’ye uçuyoruz. Aynı zamanda Bakanlığımızın özel eğitimli köpekleri de bizimle geliyor.” dedi.

LİBYA

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Türkiye’deki çalışmalara katılmak üzere Ulusal Güvenlik Otoritesi, Kriminal Soruşturma Dairesi ve Askeri Tıp Dairesinden 55 teknisyenden oluşan bir ekibin yanı sıra 4 arama kurtarma köpeğinin deprem bölgelerine gönderilmesi talimatı verdiği aktarıldı.

BAE

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın talimatları doğrultusunda depremzedelere destek için bir sahra hastanesi kurulacak.

Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere kurtarma ekipleri ve acil yardım malzemesi gönderildiği aktarılan açıklamada, destek faaliyetlerinin bu ülkelerle ilişkiler ve BAE’nin afetzedelere destek olma rolü çerçevesinde gerçekleştiği belirtildi.

KUVEYT

Kuveyt Uluslararası Hayır Kurumu Genel Müdürü Bedr es-Samid de Türkiye’nin güney kesimi ve Suriye’nin kuzeyindeki depremzedeler için acil yardım kampanyası başlattığını duyurdu.

MALEZYA

Malezyalı yetkililer, Malezya Özel Arama Kurtarma Timi’ne (SMART) bağlı 75 uzmanın, arama kurtarma operasyonunda kullanılacak ekipmanlarla bu akşam Türk Hava Yolları uçağıyla Türkiye’ye hareket edeceğini bildirdi.

HİNDİSTAN

Hindistan Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, eğitimli arama kurtarma köpekleri ile özel ekipmanlarla donanımlı yüz kişiden oluşan Ulusal Afetle Müdahale Gücü’ne (NDRF) bağlı iki ekibin depremden etkilenen bölgelere gönderileceği belirtildi.

Açıklamada, “Uzman doktor ve acil müdahale personelinden oluşan özel bir ekip de bölgeye gönderilmek üzere hazırlık yapılıyor.” ifadesine yer verildi.

Yardım malzemelerinin gönderiminin ise Hindistan’ın Ankara ve İstanbul’daki temsilcilikleri ile Türkiye’deki yetkili mercilerin koordinesinde yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

PAKİSTAN

Üst düzey kaynaklar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 36 kişilik arama kurtarma ekibi ve yardım malzemelerini taşıyan 2 C-130 nakliye uçağının hazırlandığını ve bu gece Türkiye’ye doğru yola çıkmasının beklendiğini söyledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL