Dünya Genel Güncel

HMS Tyger’ın Enkazı Nihayet Bulundu

322 yıl önce 1742 yılında Florida açıklarında batan efsanevi İngiliz savaş gemisi HMS Tyger’ın kalıntılarının bulunduğunu kesin olarak onayladı.

HMS Tyger’ın Enkazı Nihayet Bulundu

ABD Ulusal Park Servisi, 1742’de şu anda Meksika Körfezi’nde bir milli park olan Dry Tortugas’ın resiflerinde karaya oturduğunda batan İngiliz savaş gemisi HMS Tyger’ın kalıntılarını kesin olarak tespit etti. Kalıntılar 1993 yılında ilk kez keşfedilmişti, ama efsanevi gemiye ait olduğu şimdi resmen onaylandı.

 

HMS Tyger’ın hikayesi, İngiltere ve İspanya arasında 1739 ile 1748 arasında yaşanan, Jenkins’in Kulağı Savaşı olarak adlandırılan bir çatışmayla beraber anılıyor.

 

 

Bu çatışma, adını Nisan 1731’de Küba’da İspanyol devriyeleri tarafından basılan Rebecca adlı İngiliz gemisinde yaşanan olaylardan alıyor. Anlatılana göre İspanyollar, geminin şeker kaçakçılığı yaptığından şüphelendiler ve iddiaya göre, hararetli bir tartışma sırasında Kaptan Robert Jenkins’in kulağını kestiler. O da kesilen kulağını İngiltere’ye geri götürüp göstererek daha sonra yaşanan çatışmaları kışkırttı.

 

Birkaç yıl sonra, parlamentodaki muhalif politikacılar olaya İspanya ile savaşa destek sağlamak için atıfta bulundular ve böylece Jenkins’in Kulağı Savaşı başladı.

 

HMS Tyger, 1742 yılında karaya oturduğunda Dry Tortugas çevresinde rutin devriye seferleri yapıyordu. Geminin yaklaşık 300 mürettebatı vardı ve bunların hepsi Dry Tortugas’ın günümüzde en büyük ikinci adası olan Garden Key adasında mahsur kalmıştı.

 

 

Tyger’ı keşfeden ekibe liderlik eden arkeologlar Andrew Van Slyke ve Joshua Marano tarafından yazılan bir makaleye göre, mürettebat 66 gün boyunca orada mahsur kaldı ve bu süre zarfında adada küçük bir savunma yapısı inşa ettiler. Bu yapı, şu anda adaya hakim olan Fort Jefferson’un kuruluşundan 100 yıl öncesine dayanıyor.

 

Hayatta kalanlar, adadan kaçmaya çalışırken sıcakla, sivrisineklerle ve susuzlukla mücadele etmek zorunda kaldı. HMS Tyger’ın enkazından kurtarılan parçalardan derme çatma gemiler inşa ettiler ve bir yandan yardım almak için girişimlerde bulundular, bir yandan da bölgede İspanyol gemilerinin yerini bulmaya çalıştılar. Bir İspanyol gemisine yapılan başarısız girişimin ardından hayatta kalan mürettebat, silahlar düşmanın eline geçmesin diye Tyger’ın kalıntılarını yaktı. Bunu takiben derme çatma gemileriyle Jamaika Port Royal’e kadar 1.125 km’lik bir yolculuğa çıktılar ve bu arada düşman sularından geçtiler.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL